"Enter"a basıp içeriğe geçin

KURUTULMUŞ GÜL YAPRAKLARI

Yıllar önce    reçellik   Nisan gülleri ne zaman elime geçse, mutlaka şekere bulayıp kuruturdum.  Pasta,kurabiye süslemelerin de  kullanırdım. Sabah kahve yanında sunardım .(çok havalı olurdu!  Özlüyorum o sabah kahvelerini.)

Hatta yaz ortasında kutladığımız kızımın   doğum günlerinde pastayı  yine şekere buladığım  taze gül  ve yapraklarla süslerdim.  (yazlıklar da malzeme bulmak zordu).

Bizim bahçede Nisan gülleri açıp duruyor..      Her  gülden olmaz sadece pembe kokulu Nisan gülleri olmalı.  Reçel yapmadım ama , gül yapraklarını şekerleyip kuruttum. Ve de güllerle süslediğim gül kremalı pasta yaptım.https://www.nursendogan.com/2010/07/gul-kremali-pasta/

Şekerle kurutulmuş yaprakları , dondurma  yanında , hele diyette iseniz çikolata yerine kahvenin yanında  kullanın.

Güzel yapraklı bir -iki gülün yapraklarını  tek,tek ayırın. Yıkayın, süzün, iyice kurumaları için  bekleyin.   Tazeliğinden emin olduğunuz  bir yumurta akını, 1 çorba kaşığı su ile hafifçe çırpın. Bir tabağa bir kaç kaşık şeker hazırlayın.  Bir tepsiye  bir kaç temiz  kağıt yayın.

Her gül yaprağına  fırça ile hafifçe yumurta akı sürün, sonra şekere bulayın,tepsiye yaydığınız  kağıtların üzerine yerleştirin.

O da içerisin de  nemsiz  ortamda    kurumaya bırakın.   Bir kaç gün içerisinde kuruyacaktır.   Kapalı  bir kutuda uzun süre saklayabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Yazınızı okuduk. İnsanların ürünü en eski saklama yöntemi olan kurutma hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Bizce çok faydalı, Bizde Kurucum gıda olarak hazır gıdalar içine senelerdir aromalar, renklendiriciler yerine ürünün kendi kurusunun, tozunun,renginin konulması konusunda çalışıyoruz. Bu sebeple insanların bilinçlenmesi çok önemli yazı için teşekkürler.

  2. Teşekkürler..Sitenizi inceledim, sizde çok güzel işler yapmışsınız,çünkü yorumunuzu yayımlıyorum ürünlerinizi çok beğendim. Görüp inceleyip almak isterim. İstanbulda nerede satılıyor?

Bu yazı yorumlara kapalı.