"Enter"a basıp içeriğe geçin

BİCİ BİCİ

 

Bici bici  Adana’nın  ünlü yaz tatlısı. Aslın da su muhallebisi.. Şimdiler de sokak satıcıları azalsa da hala rastlarsınız ,Adanada.  En iyisi bu basit tatlıyı eviniz de sağlıklı şartlarda hazırlayın.

Bu basit   hafif tatlı kaybolmasın isterim..

O  kadar çok  resim vardı ki, Google da arayınca,  ama tarifleri  çok doğru verilmemiş ne yazık ki.  O onun için bende   buraya almak istedim.

Sokak satıcıları büyük bir tepsi su muhallebisini ince ıslak bir tülbentle örterler. Hemen yanın da büyük bir buz kalıbı vardır.

Kırmızı  şekerci boyası  ile renklenmiş gül suyu,   şişeleri ,  pudra şekeri kabı ve kaseler, kaşıklar..

Satıcı muhallebiden  bir parça keser, küçük,küçük  doğrar, bir kaseye alır. Bildiğiniz marangoz   rendesi ile ,buzu incecik rendeler ve özenle muhallebinin üzerine yerleştirir , bol pudra şekeri ve boyalı gül suyu. Bu  ritüeli seyretmek bile yeterince güzeldir.

Ben burada iki ayrı şekil de hazırlanışını veriyorum.  Basit bir şurup hazırlarım. Dondurunca  çok ince buz tanecikleri (sorbe gibi  ) hem daha güzel bir görüntü  hemde  tadı   daha hoş  oluyor.

Dijital medyada bolca paylaşım var. Bici,bici nin üzerin de muzlar, çilekler.. Bana göre hiç olmaz. Çünkü ne çileğe ne de muza gül suyu yakışır. Bu meyvelerin kendine has tadı ve kokusu var.

MALZEMELER

4 su bardağı su

1 su bardağı nişasta

ŞURUBU İÇİN

2 su bardağı şeker

2 su bardağı  su

gül suyu

pudra şekeri

bir çay kaşığı ucu kadar kırmızı şekerci boyası

 

Suyu  bir tencere de kaynatın.   Bir kase de nişastayı  yarım bardak su ile iyice eritin.

Kaynayan suya, sürekli karıştırıp dikkatle boşaltın. Karıştıra, karıştıra 6-7dk pişirin.  Bir  küçük tepsiyi su ile ıslatın .Pişmiş muhallebiyi içine boşaltın.  Soğumaya bırakın.

Bir kürdanın ucunu kırmızı şekerci boyasına batırın. Muhallebinin üzerine küçük dokunuşlar yapın.( şart değil, ama satıcılar bunu yapar.)

İyice soğuyan muhallebiyi bir şefaf folyo ile  kaplayın. Buz dolabına kaldırın.( asla dondurmayın .Bozulur.)

ŞURUBU  İÇİN

Su ve şekeri beş dk kaynatın. Bir kürdanın ucu ile şekerci boyası  ve  2 yemek kaşığı gül suyu karıştırın . Soğutun. Sonra dondurun.

SUNUM

Muhallebiyi; bir bıçakla küçük,küçük kare  kesin.

 

Servis kaselerine paylaştırın. Donmuş şurubu çatalla kazıyın. Muhallebilerin üzerine 2 çorba kaşığı kadar yerleştirin.  Biraz   gül suyu serpin ve hemen servis yapın.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              SATICILAR GİBİ HAZIRLAMAK                      

4-5 parça buzu bir poşete alın. Poşeti havlu ile sarın. Bir et dövücü ile buzu incecik kırın.

Kaselere aldığınız muhallebinin üzerine bolca buz   yerleştirin. Üzerine 4-5 tatlı kaşığı pudra şekerini yayın. Küçük bir kase de kurdan ucu ile aldığınız şekerci boyasını  1 kahve fincanı su da eritin. 1-2 çay kaşığı  kadar buzun üzerine Gezdirin.  Gül suyu serpin. Hemen servis yapın.

AFIYET OLSUN!

Not; Kaselere  Önceden hazırlamayın. Hazırlar, hazırlamaz hemen servis yapin.