"Enter"a basıp içeriğe geçin

EVLERİMİZDE YEMEK PİŞİRELİM

Bütün Dünya ülkeleri obezitenin gittikçe artması üzerine , evde çoluk, çocuk mutfağa girsin ,yemek pişirsin kampanyaları  yapılıyor..

İngilizlerin  ünlü şefleri Jaime Oliver;” Birine yemek yapmayı öğretirsem, o da başkasına öğretir ” diye etkinlikler yapıyor . Hiç yemek yapmasını bilmeyen babalara,annelere ,çocuklara yemek yapmayı öğretiyor.Sokak etkinliklerinde festivallerde ; onlara yemek yaptırıyor.

Hükkümeti okullarda  daha sağlıklı yemekler  verilmesi için   zorluyor..

Ben çok küçük yaş ta, Annemi ,Anneannemi yemek yaparken izler ve mutlaka bende bir şeyler yapmak isterdim.   Elimden geldiğince kızıma ,oğluma   öğretmeye çalıştım.  İkisi de çok güzel yemek yapıyorlar hatta çocukları da denemeler yapıyorlar..

Oğlum üniversite  de iken ; iki arkadaşı ile bir evi paylaşıyordu. Onları ziyarete geldiğimde  yemekler yaptım. Oğlum; kapıdan girdi ” oh yemek kokusu bizim evden geliyor” dedi..  O zaman evde yemek yapmanın , yemek kokusunun  ne kadar önemli olduğunu  anladım..

Çocuklarımızla mutfağa girelim.. Onlara  küçük işler yaptıralım. Onlarla bu arada sohbet edelim..  Yemekler hakkında konuşalım.

Göreceksiniz kendi yaptıklarını zevkle yemek isteyeceklerdir.

Çalışma hayatı çok yoğun  belki insanların.. Hiç olmasa pazar günleri yapmalı  ..  Sofrada uzun, uzun  oturup yemekte  eğlenceli   saatler geçirelim..

Benim  genç kızlığımda ”ay ben yemek yapamam” demek moda idi.. Şimdi   de  dershane okul, internet, hiç kimse yemekle ilgilenmiyor .. Hemen hazır yemekler eve geliyor.. Veya dışarıda yarısı tabaklarda kalacak şekilde yeniliyor.

Alış veriş merkezlerinde  masalarda yarısı  atılmış hamburgerler , bitirilmemiş yemekler..

Önceleri kız meslek okullarında  yemek  dersleri vardi. Şimdi galiba yalnız truzim okullarında öğretiliyor..  Bence   bütün okullarda basit yemekler kız,erkek demeden öğretilmeli.  Bunun için diyet uzmanları,aileler, doktorlar  yetkilileri zorlamalı.

Bu sabah Jaime Oliveri izledikten sonra  yazmak istedim.     H er mutfakta sağlıklı yemek pişmesi   dileği ile…

Mutfakta devrim var!

Geçtiğimiz günlerde Eyüp Can, Hürriyet€™teki köşesinde önemli bir konuya değindi.

Can, €œErkekler için mutfak devrimi€ başlıklı o yazıda erkeklere soruyordu: €œEn son ne zaman evde yemek pişirdiniz?€
Ben o soruyu azıcık değiştiriyor ve kadın, erkek, çocuk, genç fark etmeden hepinize soruyorum: €œEvde en son ne zaman yemek yediniz?€
Modern yaşamın bizden çaldığı iyi şeylerden biri de güzelim ev sofraları. Artık ne eskisi gibi çorba ve salatayla başlayıp sulu tencere yemeğiyle süren ve tahin helva, muhallebi ya da sütlaçla biten o keyifli ev sofraları kuruluyor, ne de eskinin o doyumsuz masa başı sohbetleri, aile muhabbetleri yapılıyor.
Eyüp Can€™ın tespiti de doğru. Türk erkeği bırakın yemek pişirmeyi, mutfağın önünden bile geçmiyor. O erkeklere ben de dahilim. Ama gelin görün ki çoğu evde artık yemek bile pişmiyor, sofralar kurulmuyor.
Eyüp Can€™ın yazısına konu olan yemek dünyasının yeni starı Jamie Oliver€™in dediği gibi, evde mutfak keyfinden uzaklaştıkça -ev sofraları unutuldukça- içeride ve dışarıdaki sağlıksız beslenme kültürünün kucağına daha sık düşüyoruz.
Obezite dhil birçok sağlık probleminin arkasında evde yemek pişirme alışkanlığını unutmamız var. Bu yüzden yeme içme alışkanlıklarımızı köklü biçimde değiştirecek bir €˜yemek devrimi€™ yapmak gerekiyor ve Jamie Oliver€™in dediği gibi €œDevrime sınıftan ve mutfaktan başlamak lazım!€

NEDEN ÖNEMLİ?

Çocuklarımızı geleceğin en önemli hastalıkları olan kanserlerden, kalp-damar hastalıklarından, şeker ve hipertansiyondan ve tabii  ki obeziteden, erken ergenlikten, ruhsal sorunlardan, madde bağımlılığı ve benzeri kötü alışkanlıklardan, alkolden, sigaradan korumak istiyorsak, bu devrimi en kısa sürede başlatmamız, bir taraftan okullarda €œsağlıklı beslenme ve yemek pişirme€ dersleri verirken diğer taraftan kadın ve erkekleri yeni bir sofra devrimi içine çekmemiz gerekiyor.
Bu kampanyaları özellikle obezite sorununu önlemek ve obeziteyle savaşı doğru bir stratejiye yerleştirebilmek için de başlatmak zorundayız.