"Enter"a basıp içeriğe geçin

HER ŞEY DAHİL SİSTEMDE Kİ YEMEKLER

  Kızım ve torunlarım  çok uzaklardan geldiler. Onlarla kısa bir tatil yaptik. Kuşadasında  çok güzel ağaçlar arasında bir tatil köyü.  Hemde 5 yıldızlı ve mavi bayraklı…. 8-10 ülkeden turist vardı.   Deniz ,hava  herşey çok güzeldi. Servis elemanları çok iyi idi.

Ama yemekler ne yazık ki tam anlamı ile berbattı!!!!?   Su   herşey dahil sistemden.   O kadar emek ve o kadar para harcanmış   . Belki güzeldir diye alınan yemekler tabaklarda kalmış ve tabii doğru çöpe?!! 

Büfeyi zengin göstermek adına  ,aynı üründen  5-6 çesit, çok önceden doğranmış domatesler ,salatalıklar eksimiş. Turşu, zeytinler kokmuş!?  Öğleyin verdikleri salatayı akşam yemeğinde yoğurtla karıştırmışlar!?   Aynı kurabiye hamurundan 5-6 değisik şekil verilmiş  ve üzerlerine şurup gezdirmisler. Hamurlaşmış baklava, hiç kavrulmadan    yapılmış  irmik helvası..  Su ile hazırlanmış krem şantiye boğulmuş pastalar.

Hadi hiç olmasa taze pişirilen pide alayım diyorsunuz  ; o da mayasız tıkız . v.s 

Bu durum daha önce Marmaris, Datça, Alanya,  Bodrumda da  vardı.

Konuştuğum  bütün tatilciler ayni şeyi söyledi..Ama hiç kimse sesini çıkarmıyor meyve ,peynir v,s idare ediyor.

Güzel memleketim , yemeklerimiz adına çok , çok  üzüldüm.

 Bir Ingiliz hanımla konuştum;  Üç arkadaş yanlarında  çocukları,   bir villa kiralamışlar, yemeklerinide küçük ev yemekleri yapan bir kafede yiyorlarmış. Yemeklerin tadini anlata, anlata bitiremedi…. Hemd e çok ucuz oldugunu söylüyordu. 

Niçin herşey dahil sistemde  niçin  yapılmıyor. Hiç olmasa  ,balik   ,tavuk, eti  en sade şekilde  ızgara yapsınlar. Yanında basit haslamış  bir iki sebze tamam.  Salata yapmasınlar. Hıyar ve domatesi yıkayıp hiç doğramadan  sunsunlar. Herkes tabağında doğrasın yesin..

Salçaya boğulmuş sebzeler .. Ne olduğu bellisiz soslar… Bizim yemeklerimiz değil… Lütfen hepimiz tepki verelim  ..Ülkemize gelen dostlarImız yanlış imajla dönmesinler .  Bu muymuş Türk yemekleri!? demesinler.   Nitekim yakın zamanda yapılan uluslar arası yarışmada  ”Türk kahvesi pişirmede” bir Yunanlı birinci olmuş!??? 

 Bütün Dünyada ev ve köy yemekleri moda artık.  Herkes mutfağa diye çağrılar yapııyor.  Yemeklerimize sahip çıkalım öğrenelim,öğretelim. Kötü yemeklere tepki verelim. Turizim  Ülkemiz için çok önemli.. İnsanlar yalnIz ,deniz, tarih için gelmiyor artık.. Yalnız yemek için seyahat eden binlerce kişi var..