"Enter"a basıp içeriğe geçin

YOĞURTLU PATLICAN DİP

Közlenmiş patlıcanla   yoğurt birbirine çok yakışan ikili. Bir diş sarımsak lezzetini katlar. Şimdi sıcak bir Ramazan pidesi ile  başlı, başına ziyafet bana göre..  Yanın da hafif acı yeşil taze biber .Tam diyet menü.

Rahmetli babamın ;  Sıcak yaz günlerin de istediği tek yemek. O zaman  şişlere geçirilen biraz irice ama, çekirdeksiz patlıcanlar ,  odun fırınlarına gönderilirdi.  Veya özel mangal yakılır, patlıcanlar   kömür ateşin de pişirilirdi.

Yazlıklar da yapılan  Adana kebab partilerinden   sonra,   kalan kömür ateşin de mutlaka  patlıcan közlenir. Daha sonra  çesitli yemekler yapmak için dolaba kaldırılır.Hafif duman sinmiş o patlıcanları çocukluğum da bile çok severdim.

Bol patlıcan közledim. Dondurdum. İşimi kolaylaştırıyor.  Bu arada üç değişik lezzeti arka, arkaya  veriyorum.   En hafif olanı da bu yoğurtlu olanı..https://www.nursendogan.com/2010/08/tahinli-patlican/

MALZEMELER

2-3 adet patlıcan

2 su bardağı yoğurt

1 diş ezilmiş sarımsak

1 yemek kaşığı limon suyu

1 çay kaşığı tuz

üzerine gezdirmek için çok az zeytinyağı (isteğe bağlı)

p

Patlıcanları yıkayın. Fırın tepsisine dizin. Fırın ızgarasın da , patlıcanların önce bir yüzünü 3-4 dk pişirin, Bir maşa ile patlıcanları çevirin diğer yüzünü de 3-4 dk patlıcanlar yumuşayıncaya kabukları hafif yanıncaya kadar pişirin.

Fırından  alın.  Her patlıcanı ortadan açin, içlerini bir kaşıkla boşaltın.Bir kaseye alın, hemen limon suyu ve tuz ilave edin. Karıştırın.  Soğumaya bırakın.

Yoğurt ve ezilmiş sarımsağı  ilave edin. Çatal veya  el blendrI ile karıştırın.   Servis kasesine alın.  Üzerine biraz  iyi cins zeytinyağı gezdirin, Arzu ettiğiniz  şekilde  servis yapın . 

Bir küçük servis kasesine alın.  Tuzlu  kraker, çok ince dilimlenmiş kızarmış ekmek dilimleri ile servis yapın.

 

EKMEKLERİ HAZIRLAMAK

100 0191 300x225 PATLICAN HAVYARI

Bir lavaş ekmek üzerine hafifçe çırpılmış yumurta akı sürün.  Susam , çörek otu, haş,haş tohumu serpin. Lavaşı istediğiniz şekilde  kesin. Kestiğiniz dilimleri fırın tepsisine dizin. SIcak fIrın da 2-3 dk tutun.  Hemen kızaracaklardır.   Fırından alın. Soğumaya bırakın. Ekmekleri dikkatle  bir tabağa veya ekmek sepetine yerleştirin.