"Enter"a basıp içeriğe geçin

KARAMELLİ ŞEFTALI TATLISI

 

Şeftali çok  güzel  bir meyve ..  Birde benim  çok sevdiğim karamelle birleşince ortaya nefis bir tatlı çıktı..    Bu tarifimde   şeftalileri  ikiye böldüm. Daha önce   ”su muhhalebisi”   için; seftalileri  ince, ince dilimlemiştim. İstenirse her şeftali dört parçaya . bölünebilir.

Ben kaselerde hafif sulu üzerinde ; kıyılmış     fıstık veya badem ici  ile servis yaptım.  Sade vanilyalı dondurmada güzel gider bu tatlı ile..

MALZEMELER

5-6 adet orta boy şeftali

1su bardağı şeker

yarım bardak su

HAZIRLANMASI

Şeftalileri yIkayın. Ortadan ikiye veya dşrde bölün. Kabuklarını dikkatle soyun.  Bir geniş tencere de  şekeri  hafif ateşte  hiç   karıstırmadan , altın rengi oluncaya kadar eritin.

 

Şetalileri  dikkatle şekerin üzerine dizin. Yarım bardak suyu dikkatle akıtın. Tencerenin kapağını kapatın. Hafif ateşte şeftaliler sularını bırakıncaya  ve şeker iyice eriyinceye kadar pişirin.

 

Şeftali dilimlerini dikkatle  çevirin. 1o dk daha pişirin.  Ateşten alin.   Şeftali dilimlerini  süzerek  , servis tabağına alın.

 

Tencereyi tekrar ateşe alın.  5-10dk kadar suyunu çektirin. Fotografta gördüğünüz gibi köpürünce ; ateşi söndürün. Soğumaya bırakın.

 

Tenceredeki şurubun bir kısmını şeftalilerin üzerine gezdirin bir kısmını  bir kaseye alın.  Servis yaparken  bir küçük kaseye bir veya iki şeftali alın.   Biraz şurup ve üzerine fıstık serpin .  AFIYET OLSUN!