"Enter"a basıp içeriğe geçin

KÖFTELİ TARHANA ÇORBASI

Köfteli tarhana çorbasını   Anneannem, Annem  koca tencereler de içinde  bolca mini  içli köftelerle   yaparlardı. Bu sadece çorba değil başlı başına doyurucu bir yemekti. https://www.nursendogan.com/2010/09/maras-tarhanasi-kisk/

Mini içli köftelerin içine,  çok ince  kıyılmış soğan ve baharatlarla terbiye edilmiş kuzu gömleği ile yaparlardı.   Hala yapılıyor mu bilmiyorum. Bizim evde  hiç yapılmazdı.

Mini içli köfteleri ,bir de tarhana için de denerseniz,  çok beğeneceğinizden eminim.   Veya  kızarmış ekmek krutonları  ile veya minicik et köfteleri ile servis yapabilirsiniz.

Tarhana çorbasına  bazen çok ince kıyılmış  lahana  katarlar. Annem katmazdı.  Ben yalnız kendim için bir -iki kez denedim. Fena olmuyor.

Kuru tarhanayı çözdürürken çok su kullanmayın. Kaynatığınız zaman çok yoğun olursa , su ilave ederek açabilirsiniz. Aksi halde çorbanız tatsız olur.

Koyu yoğurtla hazırlanmış tarhananın 2-3 parçasından 3-4 kişilik çorba olabilir.

Tadını daha ekşili severseniz  çorbaya biraz limon suyu ilave edebilirsiniz.

Normal Anadolu tarhanasına ,bir miktar yoğurt ilave edip aynı yöntemle  pişirebilirsiniz.

 

HAZIRLANMASI  3-4 kişilik

 

https://www.nursendogan.com/2010/09/maras-tarhanasi-kisk/                          2-3 adet tarhana parçasını veya 1 kepçe taze tarhanayı, bir kase de 1- 1,5  bardak kadar ılık suda bir gece önceden bekletin.

 

Çözülen tarhanayı iyice ezerek karıştırın.

 

Bir tencereye  ince süzgeçten süzerek aktarın.  Tekrar süzgeçte kalan tarhanaya   biraz    su ekleyin, yine ovarak karıştırın.  Üzerine bastıra, bastıra süzün. Buğdayda ki yoğurt iyice çözülünceye kadar azar, azar su ilave ederek işlemi tekrarlayın.

Tencereyi ateşe oturtun. Sürekli karıştıra, karıştıra   3-4 dk kaynatın.  Kıvamı   koyu ayran gibi olmalı.  İçine   10 -15 adet mini içli köfte  veya  nohut büyüklüğün de  et köfteleri atın. 5 dk pişirin. https://www.nursendogan.com/2009/10/anali-kizli-2/ Buradan mini köftelerin yapılışını   görebilirsiniz.

Her kase de 5-6 adet olacak şekil de   sıcak servis yapın.

Veya mini,mini doğranmış bayat ekmekleri   tereyağında kızartın  köftesiz  çorba olarak ta  servis yapabilirsiniz.

5 Yorum

  1. Selin

    Aman Allahim!Neler goruyorum.Kabimizden yaraladin Voita ile beni hala`cigim..Bu yemeklerle.. :) ELlerine saglik.Senin elleinden tum yemekler zaten hep leziz olur.. :)

  2. Selin

    Insallah hala`cigim.Is icin geldigimde sana da gelecegim. Cok optum halacim.Ellerien saglik bu guzel web siten icin.Acaip isime yariyor :)

  3. Özlem

    köfteli tarhana çorbasının suyunu hazırlarken içine lahanada doğrayıp, lahana ile kaynatıp köfteleri daha sonra içine atıp pişirin o zaman daha da lezzetli oluyor.

  4. katkılarını için teşekkürler Özlem hanım. Bizim ailede çok sevilmezdi. Ama ben kendime yapıyorum bazen.

Bu yazı yorumlara kapalı.