"Enter"a basıp içeriğe geçin

TARHANA— KİŞK—

 

Tarhana her yöre de farklı şekil de yapılıyor. Bu  tür tarhana ; Adana, Mersin, Antakya,  ve yörelerin de yapılır .

Şekli  benzediği için; Maraş  tarhanası diyebilirsiniz ,ama doğrusunu isterseniz Maraş tahananası hakkın da fazla bilgim yok!  Nasıl pişiriyorlar bilmiyorum. Araştırdım ,ama  yeterli bilgiye ulaşamadım. Belki sizlerden bana bilgi veren olur umarım.  Şimdiden teşekkürler.

Yoğurdu kurutup saklamanın bir yolu tarhana yapmak. Soğuk kış günlerin de yoğurt bulmak zordu ,akıllı Anadolu kadını yoğurdu kurutup saklamış.

Ben Adana   yöresi de yapılandan söz ediyorum.   Daha önce anlatmıştım. Karadeniz bölgesinden tatil dönüşü , ayrılmak istemediğim harika pazardan, nefis organik süzme yoğurt almıştım.

Havalar da  çok sıcaktı   bu yaz .  Hemen   yapmak istedim.  Tarhanın fazla kurumasını beklemeden,  Ramazan olunca da dayanadım,  kış çorbasını   pişirdim.

Daha çok köylerden gelen hazır tarhana bulursam alıyorum.. Veya canım Hamide ablam kendileri için yaptığı  zaman bana da verir.

Sevgili yengemiz, Selma da köyler de özel yaptırır.  Tadı diğer domatesli tarhanalardan çok farklıdır. Yapımın da ,kaliteli yoğurt kullanmak , ve iyi kurutmak  çok önemlidir.

Bir kısmını kurutmadan poşetlere  1-2 kepce  doldurup derin dondurucuya kaldırdım. İsterseniz hepsini  torbalar da derin dondurucuda   saklayabilirsiniz. https://www.nursendogan.com/2010/09/kofteli-tarhana-corbasi/ Pişirilme tarifini burada bulabilirsiniz.

 

 

MALZEMELER

2 kg süzme yoğurt

1kg normal yoğurt

1 kg çekilmiş aşurelik buğday —  yarma–

1kilo köftelik bulgur

3 yemek kaşığı  tuz

 

Yoğurtları tuz ve buğdayla vebulgurla iyi karışacak   şekil de, genişçe bir kapta  yoğurun. Üzerini örtün. Ilık bir yerde 2-3 gün bekletin. Tekrar yoğurun. tadına bakın. Ekşimiş ve mayalanmış olmalı. Yeterince ekşimişse kurutmak için  hazırlayın.

 

Henüz iyi ekşimemiş ise ,     t ekrar üzerini kapatın. 1 gün daha bekletin.

 

Yukarıda gördüğünüz;  gibi buğday yoğrdu  iyice emmiş ve  hamur gibi olmalı.

 

Bir masaya pamuklu bir örtü yayın. Hamuru köfte şeklin de  örtünün üzerine dizin.

 

Üzerini bir tülbentle örtün.  Güneş altında kurumaya bırakın.  Ertesi gün , mümkünse ızgara üzerine yine pamuklu ince tülbent veya örtü yayın. Ertesi gün  tarhana parçalarının diğer yüzlerini çevirin. Yine üzerini örtün.  Tekrar Güneşte kurumaya bırakın.

Tarhananın iyice kuruduğundan emin olunca , bez torbalara alın. Serin kuru bir yerde  yüksek bir yere asarak koruyun.

Veya ; buzdolabın da hatta derin dondurucu da   uzun süre koruyabilirsiniz.

NOT;    temiz toz almayan yüksekçe bir yer de kurutun. Bahçe de kurutursanız kedilere dikkat edin.