"Enter"a basıp içeriğe geçin

SU MUHALLEBİSİ VE KARAMELLİ ŞEFTALİ

 Nedense bu Ramazan da hep nostaljik tatlIllar yapmak geldi içimden.. Su muhallebisi pişirdim, bol gül suyu ,pudra şekeri.  Çok hafifti.

Muhallebi  piştikten sonra hafif su ile ıslatılmış tepsiye yaydım.  Sonra  neden üzerine değişik bir şey  yapmıyorum dedim kendi, kendime..

Karamelli şeftali zaten çok sevdiğim bir tatlı , muhallebiye de çok yakıştı .

Yoksul Anadolu kadınaları çok basit ucuz malzemelerle neler yapmışlar.  Düşününce hayran oluyorum.  Nasıl yaratmışlar. Su muhallebisi mesela; adı üstünde su.. Süt varsa sütlü yoksa su..     Biraz un veya nişasta pişirmişler.. üzerine ne buldularsa ,bal, pekmez…

Modern yemekler yanında ,bizim yemekleri göz ardı etmiyelim .   Şimdi  moda çok eski yemekleri tekrar yaratmak..

 

 

 

 

MALZEMELER

2  su bardağı süt

1/2 su abrdağı şeker

1yemek kaşığı nişasta

1yemek kaşığı  un

Çok az –1fiske tuz

üzeri icin

pudra şeker ve gül suyu

Karamelli şeftali için

3yemek kaşığı  şeker

1 iri şeftali

2yemek kaşığı su

 

HAZIRLANMASI

Sütü bir tencerde kaynamaya bıraknı. Nişasta ve unu yarım bardak su ile iyice karıştırın. Kaynayan süte sürekli karıştırıp ilave edin. `2-3 dk pişirin . Şekeri karıştırın.  Ateşten alın.   Derince  bir kabı su ile çalkalayın. Kurulamadan muhallebiyi içine boşaltın. kabı salayıp eşit dağılmasını sağlayın. Souğmaya bırakın.

Servis için kare , kare kesin. Spatula ile bir parça alın.  Üzerine pudra şekeri  koyun. Gül suyu serpin . Hemen servis yapın.

 

Bir tavada  eşkeri hafif ateş üzerinde altın rengi oluncaya kadar eritin. İnce, ince doğranmış şeftaliyi  2 yemek kaşığı kadar su ilave edin. Şeker  tamamen eriyinceye kadar  pişirin. Ateşten alın.

Bir parça muhahllebiyi tabağa alın. Üzerine şeftali dilimlerini  yerleştirin. Hemen servis yapnı.. AFIYET OLSUN!