"Enter"a basıp içeriğe geçin

NAR TANELİ AŞURELİK BUĞDAY SALATASI

 

Bu günler de narlar çok lezzetli .   Nar yemek çok kolay değil. Ne kadar dikkatli olsanız da , suyu etrafa sıçrar ,lekesi çıkmaz.

Taneleri kolay çıkarmak için, önce narı hafifçe tezgahta yuvarlayın,ortandan bölün ,  kabuğuna   bir tokmak veya bıçak sapı ile vurarak kolaylıkla içini boşaltın.

Veya önce ortadan ikiye bölün , sonra tekrar yarımın ,iki ucunu çizin ve açarak  taneleri ortaya çıkarın. Sonra taneleri dikkatle kökünden ayırın.

Mutlaka eldiven giyin. yoksa elleriniz  siyahlaşır ve kolay temizlenmez.   Yine de elleriniz lekelenir ise  ,limon kabuğu ve biraz tuzla ovun ellerinizi.

Salatalarıma zaman, zaman süs olsun diye nar taneleri serperim.

Aşurelik buğdayla  salata hiç yapmamıştım. Geçenler de Beyoğlunda, bir kafede, sadece merak  ettiğim için, buğday  salatası istedim. Aşurelik buğdaydan yapmışlardı. Buğday çok diri idi, çok basit hazırlanmıştı, salatada bir şeyler eksikti sanki. Tadı yoktu.

Adana da özellikle kırsal kesimde oldukça çok yapılan ” dövme pilavı’ ‘ pişirirken  aklıma geldi , bir küçük kase haşlamış buğday ayırdım  ve bu salatayı  nar taneleri ile    hazırladım.  Yeni tatları çok tercih etmeyen  arkadaşlarım    bayıldılar. Hatta yardımcım   bile,  hemen tarifini aldı.

Aşurelik buğdayı pişirmek gözünüzü  korkutmasın. Kabuğu çıkarılmış olduğu için , hemen pişer.  Eğer basınçlı  tencere, ( düdüklü tencere)

kullanırsanız , daha da çabuk pişirebilirsiniz.      Tam olarak zaman vermek zordur. Buğdayın sertliği    ile ilgilidir süre. Ben genellikle bir bardak buğday için 3 bardak su kullanırım.  Eğer hala sertse,  biraz daha su eklerim. Burada dikkat etmeniz gereken şey, buğdayın, aşırı pişip hamurlaşması.

Soğanı sıcak buğdayla karıştırırsanız,  hafifçe pişeceği için kokusu  olmaz.

MALZEMELER

 

1 su bardağı aşurelik buğday

1 küçük  kuru soğan veya 2-3 adet  taze yeşil soğan

1 su bardağı nar taneleri

1 yemek kaşığı limon suyu

2-3 yemek kaşığı zeytinyağı

Bir miktar maydanoz ve  taze nane yaprakları

1/2  çay kaşığı tuz

3 su bardağı su

HAZIRLANMASI

Buğdayı  ayıklayıp yıkayın. 3  bardak su  ve tuz ile , suyu tamamen çekip yumuşayıncaya kadar pişirin. Soğanı dörde bölüp ince doğrayın.

 

Sıcak buğdayla karıştırın . Zeytin yağını  ,limon suyunu ilave edin. karıştırın. Soğumaya bırakın. Servisten hemen önce, nar tanelerini , ince kıyılmış maydanoz ve  naneyi karıştırın. Servis kasesine alın. Nane yaprakları ile  süsleyin.

Çay saatleriniz de servis yapabileceğiniz gibi, et , balık , veya tavuk  yemekleri ile servis yapabilirsiniz..

 

 

 

Pazardan aldığım tap taze   maydanoz,nane , dere otu ve  marul yaprağını  kopara,kopara tabağa aldım. Bir salatalık ve biraz haşlanmış buğday,  yarım limon suyu çok az zeytinyağı.  Benim için nefis bir öğle yemeği oldu.

Rastgele hazırladığım bu tabağın  fotoğrafını da çekip size de göstermek istedim.