"Enter"a basıp içeriğe geçin

BAL KABAĞI TATLISI

Dünya artık çok küçük,iletişim kolaylıkları, yabancı adetleri  Ülkemize  getirdi. ”CadIlar bayramI–Halloween day”   de bunlardan biri..

Ana okullarında  kutluyorlar,çocuklar  çeşit, çeşit kıyafetler giyiyor ve şeker topluyorlar.. V.S.   Torunlarım da çok hoş kıyafetler giymişler. Hele en küçük   torunum  Derin, çok tatlı bir kabak olmuş.

Anneleri koca kabağı oymuş  ,içinde mum yakmışlar, bir kaç  gün sonra kabağı atacaklar. Olur mu? ,yardımcı hanımla, ayıkladık . Tatlı  ,yemek tartlar pişirdik . Hepsini  sizinle paylaşacağım.. Hatta gelinimin www.blogcuanne.com yazdıklarını  da.

Şaka mı, şeker mi?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bundan neredeyse dört sene önce Amerika€™dan Türkiye€™ye dönüş yaparken çok mutluydum. Ailemle bırak aynı şehirde, aynı zaman diliminde yaşayacak olmak bile yeterince cezbediciydi benim için.

Aklımı Amerika€™da bırakan nadir şeylerden biri de Cadılar Bayramı (Halloween) idi. Amerika€™daki yaklaşık 10 senelik maceramızın en eğlenceli zamanları bu günlerde girdiğimiz komik kostümler sayesindeydi. (Resimleri koyardım ama karizmayı fena çizebilir)

Tabii aslında çocukların eğlendiği bir olay bu Cadılar Bayramı. Hala Amerika€™da yaşıyor olsaydık eğer, Deniz€™in (ve yakında Derin€™in de) en eğlendiği zamanlardan biri olacaktı Ekim sonu. Nitekim her sene 31 Ekim€™de kutlanan bu festivalımsı eğlence sırasında çocukların heyecanla giyinmesi, kapı kapı dolaşıp şeker toplamaları, üstüne büyüklerin de komik kostümlere girmesi gerçekten görülmeye değerdi. (O zamanlar bu şekerlerin nasıl tüketileceğini düşünmüyordum!)

Etrafımızda bir kısmı Amerikalı yabancı ailelerin olması çocukların burada da Cadılar Bayramı zamanı kapı kapı dolaşıp €œTrick or Treat?€ diye sormalarına az da olsa imkan veriyor. Türkçeye €œŞaka mı, şeker mi?€ olarak çevrilebilen bu geleneği şöyle açıklıyor Mezun.com:

Trick or Treat: Cadılar Bayramı geleneklerinden biridir. Çocuklar kostümlerini giyip kapı kapı dolaşarak €œtrick-or-treat€ derler. €˜Trick€™ kelime olarak birisine oyun oynamaktır. €˜Treat€™ ise şeker demektir. Bu sözlerle, çocuklar ev sahibine eğer şeker vermezse kendisine oyun oynayarak cezalandıracaklarını söylemek isterler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAL KABAĞI TATLISI

IMG_1775

 

Kabak tatlısı az şekerli güzel olmuyor. Şekeri  belli olmalı . Ama fırında pişirilirse , şekersiz de güzel olur. Kabaklar çok pişirilse dağılır. Kabaklar  pişince dikkatle  şurubunu süzerek alın. Şekerli suyu , iyice koyulaşıncaya kadar   kaynatın. Kabakların üzerine gezdirin.

 

MALZEMELER

1 kilo bal kabağı

3su bardağı  şeker

6-7 adet karanfil

1 çubuk tarçın

servis için kıyılmış ceviz içi ve tarçın

 

IMG_1769

HAZIRLANMASI

Kabakların kabuklarını ,sert kısımlarını kesip atın. İstediğiniz şekilde doğrayın. Bir tencereye dizin.

Üzerlerine şekeri ve karanfilleri yayın.Tarçın çubuğu yerleştirin. 20-25 dk bekletin.

Tencereyi kapağı  kapalı hafif ateşe alın. 15-20 kabaklar yumuşayıncaya  ve çiğ tadı kayboluncaya kadar pişirin. Kabakları  kevgirle alıp servis  kasesine yerleştirin. Tencere de kalan şurubu ,koyulaşıncaya kadar ,kaynatın. Ve kabakların üzerine gezdirin.

 

 

IMG_1773

 

Servis yaparken ;yanında kıyılmış  ceviz içi ve tarçını  ayrı  kaseler de sofraya getirin. AFiYET OLSUN!

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Yorum

  1. Sema Dönbak

    Nursen ablacım tariflerden önce yazdığın metinler çok hoş bazan gülümsetiyor bazan öğretiyor bazanda öğretiyor ellerine sağlık……….

Bu yazı yorumlara kapalı.