"Enter"a basıp içeriğe geçin

BEZE

 

Kırk yıldır beze yaparım.    fındıklı ,fıstıklı olanlar aynı MAKARON gibi oluyordu. Biliyorsunuz son yıllar da çok moda oldu.

Çocuklarım küçükken , yumurta akını nedense yemiyorlardı( benim hatam ,onlara sevdiremedim!) Tabii ben de 2-3 yumurta sarısı ile peynirli omlet yapardım her sabah. İki gün de bir kase dolusu yumurta akı birikiyordu.Yumurta akını da yedirmenin yolunu ”beze”  yapmakta buldum.   Renk, renk , fındıklı,fıstıklı, çikolatalı, pembe yeşil yapıyordum.  Yakınlarımın kabul günlerine,doğum günlerine bol, bol götürüyordum.

Uzun süredir yapmamıştım ;Oğlum ‘aaa  küçükken çok yapardın, oğullarım için de yap” dedi arka,arkaya atıştırırken..

Yemek yaparken ,yumurta akları bir yanda ayaklı mixserde kendi kendine  çırpılıyordu. O kadar kolay yapıyordum.

Beze  yapmak, küçük ayrıntılara dikkat ederseniz hiç zor değil.. Yumurta akları  taze ve oda sıcaklığında olacak.  Asla yumurta sarısından  en küçük bir damla olmayacak.

 

Çırpacağınız kase, ya cam ,porselen veya çelik olsun..  Kaseler   iyi durulanmış ve kuru olmalı.

Pişirmek için; fırını   5 dk. önce 200 derecede  ısıtın. Tepsiyi fırının orta rafına sürün ve hemen 70 dereceye getirin sıcaklığı. 45 dk hiç fırın kapağını açmadan pişirin.  Fırın söndürün.  Ve  en az 15 dk.  bekleyin   sonra fırından alın.

Ölçüye de dikkat etmelisiniz.  Ben normal ölçü de Türk kahve fincanı  kullanırım. ( yani  1/3cup)

 

 

1 yumurta akına 1 fincan toz şeker kullanırım.  2 yumurta akından 25 adet beze çıkıyor.  Krem tartar ,( her baharatcıda var , açık  gramla veya küçük kutular da satılıyor) Krem tartarsız da oluyor. Ama  krem tatarla daha sert bezeler oluyor.

Sıvı vanilya kullanırsanız, çırptıktan sonra ilave edin. 1-2 saniye daha çırpın.

 

MALZEMELER

2 yumurta akı, oda sıcaklığında olmalı

2 Türk kahve fincanı toz şeker

1fiske tuz ( 1 çay kaşığının ucu ile)

3-4 damla limon suyu

1 çay kaşığı krem tartar

1 çay kaşığı vanilya

Bir parça yağlı  pişirme kağıdı

HAZIRLANMASI

Fırını 200 derecede ısıtın. Fırın tepsisine yağlı kağıdı  yerleştirin. Bir cam kase de yumurta akları,tuz, limon suyu , krem tartar,  ve şekeri,kar gibi oluncaya  ve şeker eriyinceye kadar çırpın. Vanilyayı ilave edin 1 -2 kez daha çırpın

 Mikser uçlarını yukarı kaldırınca , aklar akmadan durmalı.   Bir çay kaşığı ile  yağlı kağıdın üzerine aralıklı parça, parça yerleştirin.

 Tepsiyi fırının orta rafına sürün. Hemen fırını  ısısını 70 dereceye getirin. 45 dk hiç  fırın kapağını  açmadan , pişirin yani kurutun. Fırının   söndürün  en az ,15-20 dk sonra fırından alın.  AFiYET OLSUN!

 

Not;  Kasenin dibin de kalan bir miktar yumurta akına, yemek kaşığı   badem unu kattım. Daha önce defalarca yapmıştım.

 

Çok karıştırdığım  için kesildi yumurta akları , yayıldılar.   Ama   tatları aynı makaron  gibiydi . Evde dondurma olsaydı , ikisinin arasın da çok güzel olacaktı.