"Enter"a basıp içeriğe geçin

ŞEHRİYELİ BULGUR PİLAVI

 

Anadolu da , hanımlar kış , için,  şehriye yaparlardı. ( şimdi yapanlar var mı acaba?) Benim çocukluğum da   yaz   ayların da. Toros dağların da,  yaylaya çıkardık.   Orada görmüştüm . Komşu teyzeler toplanır , basit hamurdan şehriye  yaparlardı. Her akşam bir komşu için yaparlardı. O kadar   hızlı  çalışırdı ki  ellerini takip edemezdim. Şehriyeleri  Güneşte kurutur , sonra, saç üzerin de kızartırlar ve bez torbalar da kış için bekletirlerdi.

Mardin’nin bir köyünden olan    Hanife bacı anlatırdı, şehriyeyi yapar, yine saçta kızartıp  ,bulgurla  karıştırıyorlar. (Eyüp Kadın pazarında hazır şehriye karıştırılmış bulgur satıyorlar.) Bu kendilerine kolaylık sağlıyor. Çorba ve pilavlarını daha çabuk pişiriyorlar.  Kaynamış  su veya et suyuna  bir miktar  koyup pişiriyorlar. Üzerine   kızgın yağ gezdiriyorlar.

Ben tabii şehriyeyi  yapmıyorum ama,  ben de  bir paket şehriyeyi ,  fırında kızartırım. Bir cam kavanoz  da  tutarım. Gerektiğinde işimi çok kolaylaştırır.

 

Şehriyeyi   fırın tepsisine yayın. 150  derece de ısıtılmış fırında 10- 15 dk yakmadan kızartın. 1-2 kez  dikkatle bir tahta kaşıkla karıştırın. Şehriyelerin her tarafı aynı oran da kızarsın. Hafif altın rengi olunca hemen fırından alın. Fazla kızarıp yanmasın.

Şehriye kızarmış olunca , yağda kızarmadığı  için daha sağlıklı pilav ve çorbalar yapabilirsiniz..

Bulgur pişirmek  biraz dikkat ister. Bazı bulgur  çeşitleri, daha iri olduğu için, daha çok su istiyor.   Bu  bölümün de  detaylı anlattım.  Okumanızı tavsiye ederim. https://www.nursendogan.com/2009/05/bulgur-nedir/

 

 

 

MALZEMELER

1/2 su bardağı pilavlık beyaz bulgur

1/2 su bardağı arpa şehriye

2,5 su bardağı su veya et suyu

2 yemek kaşığı tereyağı

1 çay kaşığı tuz

 

HAZIRLANMASI

Suyu bir tencere de kaynatın. Tuz ve bulguru ilave edin.  5 dk pişirin. Fırın da kızarmış şehriyeyi ilave edin. Tencerenin kapağını  kapatın. Hafif Ateşte bulgur suyu tamamen çekinceye kadar pişirin. Tere yağını üzerine parça,parça yerleştirin.  Veya bir tavada yakmadan kızdırın pilavın üzerine  gezdirin. Ateşten alın. Tencerenin kapağı kapalı 10-15 dk dinlendirin. Karıştırın . Sıcak servis yapın.

 

 

 

 

YAĞDA KIZARMIŞ ŞEHRİYE İLE HAZIRLANMIŞ PİLAV

Şehriyeyi Ay çiçek  veya tere yağın da altın rengi oluncaya kadar kızartın.

 

Bulguru ilave edin. Karıştırın. Dikkatle suyu ilave  edin. Tuzu karıştırıp tencerenin kapağını kapatın. Ateşi hafifletin. Bulgur suyu çekinceye kadar  10-15 dk pişirin. Ateşten alın. 10 dk dinlendirin. Karıştırın , sıcak servis yapın.

Kırmızı bulgurla hazırlanmış  şehriyeli bulgur pilavı.    AFİYET OLSUN!