"Enter"a basıp içeriğe geçin

DİŞ BUĞDAYI €” HEDİK

disbugdayi1_DSC_5612

Güzel adetlerimizi unutmayalım, bebek doğunca konuklara ,anneye lohusa şerbeti yapmak (kaynar)    ” Bebeğin kırkını çıkarmak , mevlit okutmak. Diş buğdayı pişirmek.  İlk  saç kesme, v,s …

Bunlar kimilerine saçma gelebilir ama; bence hayatı renklendiren etkinlikler.  Unutmayalım.  Büyük şehirler de zor olsa da.(Mesela son yıllarda ”kına geceleri çok moda oldu . Ne güzel!)  Aile için de küçük bir kutlama   olsa da  yapılmalı..

Bebeği büyürken izlemek dünyanın en güzel işi bana göre.. İlk diş,ilk adım, ilk sözcük  kadar insanı mutlu şey olamaz herhalde.

Bebeğin ilk dişi görününce ,ilk gören kimse ,bebeğe mutlaka bir hediye almalı, bir zıbın, bir hırka, gibi. Hatta altın. Son torunumun ilk dişi göründü  onun için bir tabakta olsa  diş buğdayı   yaptım.  Büyük abisinin 4 cü doğum günün de onun da ilk dişini kutladık.

Bir -iki avuç buğday haşlanıp pişince  hafifçe açılır ,çatlar.Bunun gibi,    bebeğin dişlerinin de  etinden  kolay çıkacağına inanılmış!? ..

Hedik  ,    komşulara dağıtılır, tabak boş verilmez , küçük,hediyeler  konur içine.

Diş buğdayı,  bol kuru meyve şekerli olduğu için ayrıca şeker gerekmez. Ama daha da şekerli sevenler biraz toz şeker veya bal ilave edebilirler.

IMG_20160724_203039

Daha önceleri (köyler de hala yapılıyor) Her aile kendi tüketeceği bulgur için; buğdayı  büyük kazanlar da ,  haşlar .damlar da kuruturlardı           .https://www.nursendogan.com/2011/01/koyde-bulgur-yapimi/                                              Haşlanmış sıcak buğday   komşulara    birer tabak  verilirdi.  ” HEDİK” denir buna.  Ben üzerine hafif toz şeker ekilmiş buğdayı çok severdim.

Anadolu da   haşlanmış buğdayı,  sadece kıyılmış ceviz içi ile, çay  yanında   çerez gibi  tüketirler.

İşlem görmemiş buğday bulmak şehirlerde zor , belki organik pazarlar da veya dükkanlar da olabilir. Olmasa aşurelik buğday veya iri pilavlık  bulgur aynı şey olmasa da kullanılabilir.

iri pilavlık bulgur

 

 

MALZEMELER

1 su  bardağı  işlenmemiş buğday veya iri beyaz pilavlık bulgur

3-4 adet kaysı , kuru incir, hurma

2-3 yemek kaşığı kuru çekirdeksiz üzüm

biraz fındık,fıstık,ceviz içi

çok az tuz,

arzuya göre biraz toz şeker veya bal

1-2 küçük parça tereyağı

Üzerine serpmek için tarçın

HAZIRLANMASI

Buğday kullanıyorsanız ;Buğdayı yıkayın.  Bir tencere de üzerine   3-4 bardak su ,çok az tuz ilave edin. En az 5-6 saat bekletin. Sonra buğdaylar  yumuşayıp hafif çatlayıp açılıncaya kadar pişirin.

Bulgur kullanırsanız.   2  bardak su ve çok az tuz  ile   bulgur suyu çekinceye kadar pişirin.  Bulgur veya buğday sıcakken  1 yemek kaşığı kadar tereyağı  ile karıştırın.  Kuru meyveleri küçük,küçük doğrayın  ,üzüm   ile birlikte Buğdaya karıştırın.  Arzunuza göre  toz şeker  karıştırın. Bir servis tabağına alın. Üzerine  irice kıydığınız ,ceviz ,fındık ve fıstığı  dağıtın.    Arzunuza göre üzerine tarçın serpin.   AFİYET OLSUN!

 4  cü torunum Derin için yapmıştım.

 Bu tabak birinci torunum Ali   için yaptığım diş buğdayı

Bu tabakta 2 ci torunum Deniz için yapmıştım.

disbugdayi1_DSC_5612

3cü torunum Sara için yaptığım..

IMG_20160724_203039

5ci torunum Derya için yaptığım..