"Enter"a basıp içeriğe geçin

DÖVME PİLAVI

  Aşurelik buğdaydan pilav.    ”dövme pilavı”   Aşurelik buğdaya  ”dövme” denir.      Çukurova da çokça yapılır. Tavuklu,etli , sade nohutlu .kuzu etli.  Nasıl isterseniz. Ben çok küçükken , babamın dostları , çiftlikte davet vermişlerdi. Bir kazan da kuzu eti haşlanıyor, bir kazan da aşurelik buğday haşlanıyor, ara, sıra  kuzu etlerinin suyundan  alıp ,pilava gezdiriyorlar. Buğday hazır olunca, büyük bir  tepsinin ortasına boşalttılar;Kuzu etlerini,kemiklerinden ayırdılar ve pilavın üzerine dizdiler. Büyük bir tava da, bolca tere yağını (kokusu,tadı hala aklımda!) kızdırıp  yemeğin üzerine gezdirdiler. Yanın da yayık ayranı.. O  pilavın tadını  asla unutmadım.. Pilav yapmak için; aşurelik buğdayı  önceden ıslatmak gerekmez, Buğdayın 3- 4 katı su ile  40 dk rahatlıkla pişirebilirsiniz.    3 bardak su veya et suyu kullanın. Buğday  yeterince yumuşamış  ise, biraz daha su ekleyin. Buğday ne çok diri ne çok hamurlaşmış olmalı. Aşurelik buğday yapmak için ; işlem yapılmamış buğday , dibek,veya dink havuzlarında su ile ıslatılıp dövülür ve buğdayın üzerindeki ince kabuk  ayrılır. İşte bu işlem yeterince iyi yapılmasa , buğday zor pişer. Onun için ,aşurelik buğday alırken, buğdayın  parlak inci gibi olmasına dikkat edin.. Pilavın üzerine tere yağını ,yakmadan ama hafif kahverengi oluncaya kadar, kızdırdıktan sonra  dökünce , çok daha lezzetli olur pilavınız.

    MALZEMELER

1 su bardağı  aşurelik buğday

3-4 su bardağı su veya et suyu

1/2 su bardağı haşlanmış nohut

2 yemek kaşığı  tereyağı

tuz, karabiber    

HAZIRLANMASI Buğdayı ayıklayın,elinizle ovarak yıkayın ,süzün .  3 bardak su veya et suyu ile orta ateşte ,buğday suyu çekinceye, ve yumuşayıncaya kadar  pişirin.  Tencerenin kapağını i kapatmayın , köpürüp taşabilir. Buğday istediğiniz kıvamda değilse biraz daha su ,tuz, ve nohudu ilave edin.  Ateşi iyice hafifletin.  Tencerenin kapağını  kapatın. Tere yağını  bir tavada açık kahverengi oluncaya kadar, yakmadan  kızdırın.

  Pilavın üzerine  gezdirin.

  Veya tere yağını ,parça,parça pilavın üzerine yerleştirip, karıştırın.  10 dk dinlendirip servis tabağına alın. Karabiber serpip servis yapın. Yanında güzel bir et veya sebze yemeği  ile veya yalnız biraz salata, yoğurt     veya  ayranla  da servis yapabilirsiniz.

 

5 Yorum

  1. tuğba coşkun

    bende çok severim çocukların beslenmesinde çok önemli bir yere sahiptir.

  2. Evet çok çocuklar için çok önemli

  3. emel

    Yaptim, cok guzel oldu. Tesekkurler

  4. Kadriye

    Tarsusta yüzük çorbasıyla dövme pilavı ayrılmaz ikilidir.Ayrıcada düğün yemeğimizdir

Bu yazı yorumlara kapalı.