"Enter"a basıp içeriğe geçin

BİBERLİ BULGUR PİLAVI

 

 

Bizim evde her  sebze ,et tavuk yemeğine birçok ev de olduğu gibi, mutlaka pilav veya makarna eşlik eder.. Ben yıllarca hemen,  hemen her yemeğin yanına pirinç pilav çeşitleri pişirirdim.   Eşim bulgur pilavını çok istemezdi.   Son yıllar da doktor tavsiyesi üzerine  daha  çok bulgur pilavları yapıyorum .

Her zaman anlatıyorum. Bulgur pilavı pişirmek çok kolay! Çeşitlendirmek eliniz de .. Aklınıza ne gelirse katın.Belki demet ıspanak, belki iki yeşil biber,bir kabak, hatta bir avuç  ayıklanmış vişne, 5 – adet kuru kaysı v.s

Resturant ve kafeler de hep aynı çeşit bol salçalı bulgur pilav eşlik eder ,köfte veya tavuk ızgaraya. Hatta Adana kebaba! (Adana kebap yanında, asla pilav olmaz!) Neden farklı değil. (Burgaz ada da kısa bir tatil yaptık. Bütün Adaları gezdik haliyle. Her yerde yemekler bir birinin aynı! Neden fark yaratmazlar bilemem.?)

Bol domates soslu  et köftehttps://www.nursendogan.com/2009/06/izgara-kofte/ yanında, yalnız taze kırmızı  biberli pilav  ,hem çok kolay , hem lezzetli  bir pilav oldu.

 

MALZEMELER

1/2 su bardağı  pilavlık bulgur

2-3 adet  kırmızı  taze biber

1- 2  yemek kaşığı  tereyağı  ,  veya zeytinyağı

2 su bardağı  sıcak su veya et suyu

 

 

 

 

HAZIRLANMASI

 

Biberleri  yıkayın, ayıklayın, küçük, küçük  doğrayın.  İstediğiniz tür  yağ  ile ,1-2 dk kavurun, Bulguru ilave edin, karıştırın , su ve tuzu ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın. Bulgur suyu tamamen çekinceye kadar pişirin. Ateşten alın. 10 dk dinlendirin.   sıcak servis yapın.