"Enter"a basıp içeriğe geçin

PAŞA ÇEREZİ—KROKAN

 

Yıllar önce Anamur sahillerinde bir tatil köyünde tatildeyiz. Anamur” da Amerikan Fıstığı (yer fıstığı) yetiştirilir. Köylüler pazara getirip satarlar. Çok ucuz bol,bol satın alıyoruz. Çiğ tabii kavrulmamış ,olduğu için tadı güzel değildi.

Aklıma anneannemin yaptığı çerez geldi. Tatil köyünün müşterek kullandığımız mutfağında   yaptım.  Muhteşem kokusu ortalığa yayıldı.

  Orada    ki yerli ve yabancı  müşterilere öğretmiştim. Her gün fıstık ve karamel kokuları bütün köye yayılıyordu.Herhalde  o yaz fıstık satıcılarından epeyce hayır duaları almıştım!

 

MALZEMELER

2 su bardağı  tuzsuz yer fıstığı

1 su bardağı toz şeker

1su bardağı susam ( ben organik esmer  susam kullandım)

HAZIRLANMASI

Fıstıkları  bir tavada veya sıcak fırında ,yakmadan 3- 4 dk kavurun. Susamı  aynı şekilde 1- 2 dk kavurun.  Fıstıkları elinizle ovun. Kabuklarından ayırın.

Bir   tavaya şekeri koyup  orta ısıdaki ateşe alın. Hiç dokunmadan , şeker eriyip kahverengi oluncaya kadar ısıtın. Karıştırmayın. Ara, sıra tavayı sallayın.

Eriyen şekere  fıstık ve susamı ilave edin. Hızla karıştırın. Bir dk sonra ateşten alın.

Karıştırma işini mutlaka tahta kaşıkla yapın.

Hızla karıştırın. Mermer tezgahı veya bir parça yağlı kağıdı veya yağlı kağıt parçasını hafifçe sıvı yağla yağlayın.

sıcak fıstıkları üzerine yayın. Dikkatli olun ellerinizi yakmayın!    Soğumaya bırakın. 3- 4 dk. sonra ellerinizle parçalara ayırın. Şekerliğinize yerleştirin.    Afiyet olsun!

 

Tek Yorum

Bu yazı yorumlara kapalı.