"Enter"a basıp içeriğe geçin

KUMQUAT REÇELİ

Kumquat ; Her yerde önümüze çıkıyor artık. Mini oval portakalları olan ağaç..

Meyveleri tek dilimlik portakal . Dilimlerin içinde 2-3 çekirdek çıkıyor..Kabuğu ile yeniliyor..

Meyveleri artık her manavda ,pazarda satılıyor.Çok güzel bir tadı var,çok hafif acımtrak -ekşi bir tadı var.

Reçel  değil aslında tatlı gibi .  Narin kabuğu nefis…

Yıllar önce ; Rahmetli babacığımın bir arkadaşı, (yanlış hatırlamıyorsam, Adana’nın seçkin ailelerinden “Yeğenağa”ların bahçesi olması lazım) Kaliforniya’ dan fidesini alıp,portakal bahçesinde yetiştirmiş. Babama  vermiş ” Bunu   şekerciler kullanıyor” demiş.

Ben tüm ,tüm reçelini yapmıştım. Biraz acı olmuştu. (intern

et olsaydı!!! tarifini alırdım!. O zaman ne olduğunu kimse bilmezdi ) Şimdi anlıyorum; galiba çekirdekleri acılaştırdı.

Reçeli veya tatlısı , çok basit hemen oluyor. Tatlı ve tartlara çok yakışıyor.

Kumquatların yarısını ikiye böldüm. Diğer yarısını ince ,ince dilimledim.İki şekilde çok güzel oldu. Bir ara şekerlemelerini de yapmak istiyorum.

Amerikada çok sevilen ‘,Qinoa ‘ ( bir tahıl  çeşidi) almıştım. Çeşitli denemeler yapıyorum. Biraz uzun pişirmek gerekiyor. Sütle pişirdim. Üzerine bu reçelden  koydum biraz. Çok güzeldi ama , doğrusu ben bizim aşurelik buğdayı tercih ederdim.Yulaf veya pirinçle de güzel olacağını düşünüyorum.  Değişik bir lezzet..

REÇEL İÇİN

yarım kilo  Kumquat

3 su bardağı  toz şeker

4  su bardağı su

bezelye  tanesi kadar limon tuzu

 

 

HAZIRLANMASI

Meyveleri sıcak su ile yıkayın. Dilimleyin.  Büyük meyveleri  5-6 dilim, küçükleri 3-4 dilim gibi,keskin bir bıçakla doğrayın. Veya ikiye bölün.Bıçağın ucu ile çekirdeklerini ayıklayın.

Kestiğiniz meyveleri bir tencereye alın. Suyu ilave edin. Hafif ateşte , 10dk kadar pişirin.Şekeri ilave edin.Pişirmeye devam edin.Meyveler şeffaf ve şurubu yoğun olmalı. Limon tuzunu ilave edin. Bir-iki taşım kaynatın ve ateşten alın.

Ateşten alın.   10 dk. dinlendirin.  Kavanozlara doldurun. Kavanozlar ağız kısmında 1 cm, kalıncaya kadar dolmalı. Kapaklarını sıkıca kapatın. Bir havlu üzerine ters çevirip soğumaya bırakın.

2 Yorum

  1. fatma

    Sevgili nursen hanım bu kumquat ile bizim bildigimiz turunc aynı familyadanmıdır ozellıklerı aynımıdır yanı turuncun genc fidandan olan meyvesimidir yoksa cok farklı bir meyvemıdir emekleriniz ve yardımlarınız ıcın tesekkurler

  2. Kumquat ,turuncgillerden tadi portakal gibi,meyvebin ici tek dilim portakal . recel veya tatli olarak tuketmek daha guzel.
    Agaclari elde etmek icin turunc fidanlarina asi yapiliyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.