"Enter"a basıp içeriğe geçin

ORGANİK KAKAOLU TOPLAR

 

 

Çocuklar, büyükler çikolata seviyoruz.  Kakao demir içeriyor, çocuklar ve kansızlık çekenler için yararlı. Çikolataya katılan şeker ve yağdan kaçanlar için çocuklar ve  altı aydan sonra bebekler için. Kuru meyveli şekerleme. Biraz da doğal kakao katınca nefis bir şey oldu..
Torunlarıma çikolata ufak ,ufak  genellikle siyah çikolata veriyorum ,zaman,zaman.Tabii, Kızım,Gelinim kızıyorlar!!??  Haklılar; artık hiç bir şey  doğal değil. Şaşırıyoruz ,her gün yeni bir şey atıyorlar ortaya..  Türlü  hastalıklar. Hepside doğallıktan uzaklaşmaktan geliyor. Her şey katkılı, Hiç olmasa elimizde kalanlarla daha iyi beslenmeye bakmalıyız.

Kuru meyveler daha uzun süre dayanması için bir takım kimyasal  işlemler yapılıyor. Mahalli pazarlardan özellikle köylülerin  azar, azar olan ürünleri bana göre en doğal olanı. Çünkü bahçesindeki bir, iki ağaçtan toplamıştır.( bazen sorarım köylü hanımlara, ilaçlıyor musunuz? Diye,€™nerden bulayımmm ilacı neyiii€™!???)€™ Bayılırım onlardan alışveriş yapmaya. Hiç pazarlık yapmadan alırım..

 

 

 

MALZEMELER
10 adet gün kurusu kayısı
5-6 adet hurma, çekirdekleri alınmış
1 su bardağı kuru çekirdeksiz üzüm
5-6 adet kabuklu cevizi ,ayıklayın
1 avuç kabuklu fındık , ayıklayın
1 avuç kabuklu yeşil fıstık , ayıklayın
1 avuç ay çiçek çekirdeği içi
1 avuç kabak çekirdeği içi
2 çorba kaşığı organik kakao

 

HAZIRLANMASI
Kayısı , üzüm, incir ve hurmaları  bir kaseye alın. Üzerlerine kaynar su doldurun. 10 -15 dk sonra süzün. Kağıt havlu üzerinde  bekletin. Kakaoyu bir kasede yarım bardak sıcak suda eritin.
Fındık ,fıstık ,ceviz içi ve çekirdekleri bir yağsız tavada veya fırında 3-4 dk kızartın. Bir rondoya alın. Un gibi oluncaya kadar öğütün. Hurma, üzüm,  kayısı,incir ve kakaoyu ilave edin. Öğütmeye devam edin. Ara ,sıra karıştırıp.öğütmeye devam edin.  Bir tabağa hafifçe kakao serpin. Üzerine tatlı kaşığı ile kaşık , kaşık yerleştirin.  Üzerlerine yine kakao serpin. Parmak uçlarınızla yuvarlayın.  Kapalı bir kutuda buz dolabında koruyun.
Veya  hazırladığınız  karışımı bir kavanoza doldurun.  Kaşık ,kaşık çıkarıp verin bebeklerinize ,çoçuklarınza.