"Enter"a basıp içeriğe geçin

AVOKADO VE KURU FASULYELİ DİP/ HUMUS

Avokado  artık bizde de üretilmeye başlandı,ve mutfağımıza girdi. Bol E vitamini içeriyor. Bol yağlı bir ürün. Kuru fasulye ile püre yaptım.  Genç anneler bebeklerine avakado yedirmek istiyorlar anladığım kadarı ile.    Bu şekilde katı yemeklere geçmiş bebeklere de verilebilir. Ayrıca bu tarifi de beğeneceğinizden eminim. Fasulye yerine nohut ,hatta bezelye de kullnabilisiniz.  https://www.nursendogan.com/2011/07/labne-ve-avakado-dip/

Çok, güzel oldu. Akşam  üstleri  ekmek veya kraker üzerine sürüp atıştırmak veya meze olarak  Servis yapılabilir. Avokadoya  taze soğan, sarımsak ta çok yakışıyor. İsterseniz katabilirsiniz.

MALZEMELER

1 su bardağı kuru fasulye veya hazır haşlamış bir kutu

1 avokado

1 limon suyu

1 limon kabuğu rendesi

tuz

İstenirse bir tatlı kaşığı kadar zeytin yağı ilave edebilirler..

HAZIRLANMASI

Kuru fasulyeyi  yıkayın,soğuk su içinde   2-3  saat bekletin. Sonra bol su içinde iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın.  Süzün ayrılan kabuklarını ayıklayın. Kutu içinde  hazır fasulye  kullanıyorsanız ,suyunu süzün üzerinden soğuk su akıtın. Su yüzüne çıkan kabuklarını ayıklayın. Derin bir kaseye alın.

Avokadoyu ortadan ayırın. Çekirdeğini alın. Bir kaşık yardımı ile  içini alın. Fasulye ve avokadoyu ,limon suyunu ve kabuğunu ,tuzu karıştırın. Bir el bledrı veya rondoda iyice ezilip, püre oluncaya kadar  karıştırın.   Gerekirse biraz daha limon suyu ilave edin. Servis kasesine alın. Üzerine arzuya göre bir miktar acı pul biber serpin. Kızarmış ekmek dilimleri veya krakerle servis yapın.