"Enter"a basıp içeriğe geçin

KAYISILI TAVUK KEBABI

 

Anadoluda; bilinenin aksine   meyve   ile pişen yemekler  o kadar fazla ki.. Her yöre de farklı meyveli yemeklere rastlamak mümkün.

Malatyanın eşsiz kayısılarını Amerika da organik marketler de kocaman sepetlerde!” ünlü  Türk   kaysısı”  diye satılması çok hoştu. Anlattım orada ki dostlarıma; etli, tavuklu kayısı yemekleri yaptığımızı .  Hatta kayısılı,ve kayısı çekirdekli pilav yaptım onlara.(ayıklanmış kayısı çekirdekleri satılıyor.)

Tavuklu  kayısı kebabını  Malatyalı kebabcılar yapıyorlar. Yalnız, kıyılmış kuyruk yağı ile karıştırılıyor . Tabii kuyruk yağı  ağır oluyor çok kişi yemek istemiyor.  İki şekilde denedim. Üzerine hafif kahverengi oluncaya kadar kızdırılmış tereyağlı kebab çok  daha lezzetli idi.

Küçük tahta şişlere geçirdim  kıyılmış  tavuk etlerini ve döküm tavada pişirdim. Mangal da veya fırın ızgarasın da pişirebilirsiniz. Hafif ateşte pişirmek gerekiyor. Çünkü kayısılar hemen karamelize oluyor. Bildiğiniz gibi tavuk etleri   iyi pişmeli. Yoksa tehilkeli olabiliyor.

 

 

 

MALZEMELER

3 tavuk  üst but  veya 1 göğüs eti

5-6 adet kayısı

1çay  kaşığı pul biber ( acı olabilir)

1çay kaşığı tuz

2çorba kaşığı tereyağı

Servis için

2adet kuru soğan

2adet domates

2-3 adet yeşil sivri biber

 

 

 

HAZIRLANMASI

Tavuk  etini kaysılarla birlikte satır veya bıçakla kıyın. Veya kasaba kıydırdığınız e-tavuk etine; kayısıları ince kıyıp katın.Tuz,biber ilave edin. Eğer kuyruk yağı katmak isterseniz ; yumurta kadar bir parça kuyruk yağını kaysılarla birlikte kıyın. Hafifçe yoğurun.  Dondurucu da 10-15dk tutun.Tavuk etini  yumurta büyüklüğün de köftelere ayırın. Tahta şişlere bastıra,bastıra sarın. Mangal da pişirecekseniz ;demir kebab şişlerine geçirmelisiniz.

 

 

Domates ,soğan ve biberleri  dilimleyin . Şişlere geçirin. Tavayı ısıtın. Sıvı yağla hafifçe yağlayın. Hazırladığınız şişleri tavaya dizin. 10dk hafif ateşte pişirin. Şişleri dikkatle çevirin. Diğer tarfların da 10 dk pişirin.  Tavayı ateşten alın. Üzerine bir kapak örtün. 10 dk dinlendirin.

Pişmiş kebabları servis tabaklarına alın.

 

Tereyağını yakmadan hafif kahverengi oluncaya kadar kızdırın. Kebabların üzerine gezdirin. Hemen servis yapın. Arzu edersiniz yanında pide ekmek ,bulgur veya pirinç pilavı ile servis yapın.