"Enter"a basıp içeriğe geçin

BÖĞÜRTLENLİ LEZZETLER

Bir kutu , iri böğürtlen. Neler yaptım, neler! Marmelat, şurup, pelte, jöle  .https://www.nursendogan.com/2009/08/dondurma-partisi/.Dondurması inanilmaz güzel oluyor. Osmanlı saraylarında yemekte, , hoşaf ve şuruplar eksik olmazdı. Yemek aralarında soğuk şerbetler içilir,gelecek yemek için damak  hazırlardı. Fransızların sorbesi    gibi.

Az şekerli veya şekersiz meyve şurupları bu  sıcak Ramazanda çok rahatlatıcı oluyor doğrusu. Şuruba limon suyu ilave ederseniz  daha da serinletici içeceğiniz olur.

 

BÖĞÜRTLEN ŞURUBU

 

 

1kase böğürtleni  tel süzgece alın, Süzgeci bir kasenin  üzerine yerleştirin. 2-3 çorba kaşığı toz şeker serpin ,1saat bekletin. Akan suya 3-4 çorba kaşığı şeker katın. Şeker  eriyinceye kadar karıştırın. İsterseniz   bu şekil de dolaba kaldırın.  1hafta buz dolabın da koruyabilirsiniz.

Hazırlayacağınız zaman bir bardağa 2çorba kaşığı şurup 2 parça buz ve yeterince su ilave edin. Karıştırın. Hemen servis  yapın.

 

KAYNATILMIŞ ŞURUP

Daha uzu süre saklamak isterseniz. Tel  süzgeçte hafif şekerle beklettiğiniz böğürtlenleri , hafifçe bastırıp sularını akıtın.  Fazla ezmeyin. Bu şekilde   şurup daha şeffaf  olur  . Veya ezerek bütün böğürtlen posasını alta geçirin.  Bir kaba doldurun. Aynı ölçüde
toz şeker ve nohut tanesi kadar limon tuzu ilave edin. 5 dk kaynatın. Ateşten  alın. Soğutun. Kavanoza doldurup ağzı kapalı  serin yerde tutun.

Hazırlamak için; bir bardağa 1çorba kaşığı   şurup onun üzerine yeterince su doldup karıştırın. Soğuk servis yapın.

 

BÖĞÜRTLEN     MARMELATI

 

 

Bir  kase böğürtleni tel süzgece alın. Süzgeci küçük bir tencerenin üzerine yerleştirin. Bir Bir kaşıkla ezerek bütün posasını  alta geçirin. Ara sıra bir kaşık kadar su ekleyin ki posa çekirdeklerinden   ayrılsın.  Çıkan posayı ölçün. Bir buçuk

 

 

ölçü toz şeker ve bir nohut tanesi kadar limon tuzu ilave edin. Hafif ateşte  15dk . kadar kaynatın. Ateşten alın. 5 dk sonra temiz kuru bir kavanoza doldurun.    Kavanozun ağzını sıkıca kapatın. Bir havlu üzerine ters çevirip soğumaya  bırakın.

 

BÖĞÜRLEN PELTESİ

 

 

Bir kase böğürtleni  bir büyükçe bir  kaseye alın .Üzerine 1bardak su ilave edin. Bir  el blendrı ile 1 dk ezin. Tel süzgeçten geçirip çekirdeklerinden ayırın.

Su bardağı ile çıkan sıvıyı ölçün. 1su bardağı  için 1çorba kaşığı nişasta ve 2çorba kaşığı toz şeker ilave edin. Sürekli karıştırıp ,10dk. Pişirin. Hafif ıslak kaselere boşaltın soğumaya bırakın.   Buz dolabında en az 2 saat bekletin.   Arzu ederseniz kaselere Krema veya birkaç tane  böğürtlenle süsleyip servis yapın.

 

Kasenin kenarından bir bıçak gezdirin. Bir  tabağa ters çevirip pelteyi alın. Etrafına böğürtlen şurubu veya böğürtlen taneleri  ile servis yapın.