"Enter"a basıp içeriğe geçin

İMECE İLE SALÇA YAPMAK

 

 

Refikanın mutfağında imece ile  neşe içinde salçalar yaptık. Refika ve ekibi, he şeyi  çok güzel hazırlamışlardı . Duyuru yapıldıktan sonra çok başvur olmuş.  İki güne bölündü . İlk gün ben,Fatma Tatlıcı, Emel Şamcı ,Tuna Özerdil, Emre Koz ve Sinan Koz katıldı. Yeşim ,Yaşin hanım,  Arzu haım ,Pelin, ve Ödül.

 

Tanışma ve ikramlar  ;Refika’nın  bilgilendirici  hoş konuşmasından sonra biberler ayıklandı, haşlandı, kıyıldı, ve hafif ateşte suyu çektirildi. Kavanozlara dolduruldu. Tadı o kadar güzeldi ki ,  ekmeklere sürüp yemeye başladık, Refika hemen koca bir tepsi biber salçasını ceviz içi ve bahartlarla nefis acuka yaptı.  zevkle atıştırtıktan sonra;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Domates salçası yapmak için kolları sıvadık . Domatesler kıyıldı, torbalarda suyu süzülmeye bırakıldı. Refika  ve ekibinin bir gün önce süzülmeye bıraktıkları  domates püresi kavruldu kavanozlara dolduruldu.    Belgelerimiz verildi.

Refikanın bizim için hazırlattığı kendi tariflerinden yapılan nefis  pidelerele güzel günü bitirdik.  Güzel dostluklar  kurulan bu tür “imece” ile yapılan yeni çalışmaları  heyecanla bekliyorum.

 

 

2 Yorum

  1. Nursen hanım ne kadar zevkli dakikalar geçirdiğiniz resimlerden belli oluyor, ellerinize sağlık.
    Seneye inşallah eksizsiz yaparsınız, sevgler.

  2. tesekkurler .. sızde buyurun.

Bu yazı yorumlara kapalı.