"Enter"a basıp içeriğe geçin

KETÇAP-KETCHUP

 

Domates sosu veya ketçap. Köfte kızarmış patatesin yanında  aranıyor. Köfte veya  ızgara tavuk yanında, mutlaka  domates sosları yaparım.   Aslında yaptığım soslar,  bir tür ketçap.

Kitaplarda ve internette yaptığım   araştırmalar da aşağı, yukarı aynı  tariflerle karşılaştım.   Denediğim birkaç tarifi paylaşmak
istedim.  Biri ,  oldukça basit.  Bolca hazırlayıp sıcakken küçük kavanozlara doldurup, hava ile teması keserseniz, uzun süre  dolabınızda salkıyabilirsiniz.

Kahverengi şeker kullanıyorum, karamelize birtat katıyor. Ama dert etmeyin, beyaz şeker de olur.  Tariflerde glikoz var genellikle. Doğal bal aynı işi görüyor.

Tane hardalı ezmeden kullandım. Tane hardal   yoksa; bir ç.ay kaşığı  hazır püre hardal kullanmak ta mümkün tabii.

 

 

MALZEMELER

1kg domates

1çorba kaşığı kahverengi şeker

1çorba kaşığı bal

1çay kaşığı tuz

2çorba kaşığı elma sirkesi

1tatlı kaşığı tane hardal veya 1çay kaşığı
hazır hardal

3-4 adet tane karanfil

Küçük bir çubuk tarçın

1diş sarımsak, soyulmuş

1küçük kuru soğan ,soyulmuş doğranmış

1tatlı kaşığı nişasta

1-2dal feslegen= Reyhan (  İri yapraklı marketlerden aldığımıza ”feslegen” saksılarda yetiştirdiğimiz küçük yapraklı olan da ”reyhan” deniyor.)

 

 

 

HAZIRLANMASI

Domatesleri doğrayın. Bir tencerede 5dk pişirin. Bir el blendrı veya bir karıştırıcıda püre yapın.  Bütün malzemeyi ilave edin. 20dk
pişirin. Tel süzgeçten geçirin. Tekrar tencereye alın. Hafif ateşte   5-10dk. Daha pişirin. Domates kaynarken ,göz,göz  olduğunu görürseniz ketçap olmuş  demektir. Tencereyi ateşten alın.

 

 

Küçük boy kavanozları önceden kaynar suda 1dk bekletin.  Sudan alıp soğumaya bırakın.  Sıcak ketçap bı , kavanozlara,ağız kısmında yarım cm. kalıncaya kadar doldurun. Ağızlarını sıkıca kapatın.  Bir havluyu katlayın. Kavanozları ağız kısmı alta gelecek şekilde  soğumaya bırakın.