"Enter"a basıp içeriğe geçin

KONSERVE DOMATES SALÇASI

 

Bu hafif sulu,  bir tür salça. Çorbalarda, soslarda kullanmak için, kolaylık sağlıyor. Komşum Saime  hanım, her yıl yapıyor. Ben  ilk kez denedim. Çok güzel oluyor. Hatta, hemen domates çorbası  yaptım. Nefis oldu.  Basit  ketçap yapmak içinde, çok uygun. Domatesin   tam zamanı, şimdi yaparsanız. Kışın kolaylıkla soslar veya basit ketçap hazırlamak için kolaylık sağlar.

Arzu ettiğiniz kadar domatestele yapabilirsiniz. 5kilo domatesten 1kiloluk 4 kavanoz salçanız  oluyor. Domateslerin kabuklarını soymanız gerekmiyor. El bledrı veya mutfak  robotu ile püre yapıyorsunuz.

Salça kavanozlarını ,sadece güneş görmeyen bir yerde tutun.  Yalnız açtıktan sonra  mutlaka buz dolabında koruyun.

 

 

 

MALZEMELER

3kilo domates

2çorba kaşığı tuz

2çorba kaşığı zeytinyağı

 

 

 

HAZIRLANMASI

Domatesleri yıkayın.

2yemek kaşığı tuz

Yarım bardak zeytinyağı

 

 

Domatesleri yıkayın. Sap kısımlarını varsa yeşil sert kısımları kesip atın. Büyükçe bir tencerede ocağa koyun. 20-25dk.
Domatesler  suyunu iyice salıncaya kadar  pişirin. Tuz ve zeytinyağı ilave edin. Bir el blendrı ile ,domatesler iyice ezilip püre oluncaya kadar püre yapın.

 

 

Eğer salçanız çok sulu ise 5-10dk. Daha  kaynatmaya devam edin. Ocaktan alın 2-3dk .sonra, kavanozların ağız kısımda 1cm kalıncaya kadar  doldurun. Kapaklarını sıkıca  kapatın.Bir havluyu katlayın. Kavanozların ağız kısımları alta gelecek şekilde havlunun üzerinde soğumaya bırakın.

Tek Yorum

  1. nazlı

    bende domates yaptım.ama geçen açtıgımda nedense bozuldugunu gördüm.

Bu yazı yorumlara kapalı.