"Enter"a basıp içeriğe geçin

ŞEFTALİ KONSERVESİ

 

 

Şeftaliler mevsiminde çok güzel ve lezzetliler.. Mevsimi dışında hafif tatlı gibi tüketmek veya tartlarda kullanmak çok güzel oluyor.  Ayrıca  konserve suyunu içkilerde  kullanabilirsiniz.    Hatta sıcak bir badak suya biraz şeftali konservesı suyundan karıştırın . Rahatlatan bir içeğiniz olur.

Kavanozlara doldurduktan sonra  ,bir miktar şurup artmıştı. Bir bardak sıcak suya 2çorba kaşığı şurup ve bir parça rendelemiş taze zencefille nefis  bir içeğim oldu.

 

 

 

 

 

 

MALZEMELER

4-5 adet sert şeftali

1su bardağı şeker

1bardak su

 

 

 

 

 

HAZIRLANMASI

Şeftalileri yıkayın. Kaynayan suda 1dk tutup çıkarın. Kabuklarını kaolca soyun. İstediğiniz kalınlıkta doğrayın. Veya ortadan ikiye bölün. Çekirdeklerini  atın. Çekirdek yuvasındaki sert kısımları kesip atın.  Şeftali dilimlerini bir tencereye alın. Şeker ve suyu ilave edin. Tencereyi ateşe alın. Tencerenin kapağını kapatın. 5dk. Pişirin. Kapağını alın. 5dk daha kaynatın. Ateşi söndürün. 2-3dk sonra şeftali dilimlerini kavanozlara doldurun. Şurubunu da üzerine boşaltın. Kavanozların ağızını hemen sıkıca kapatın. Kalın bir havlu üzerine ters çevirip  soğumaya bırakın.

Güneş görmeyen serin bir yerde  veya buz dolabında uzun süre saklayabilirsiniz.