"Enter"a basıp içeriğe geçin

ADANA TAVASI =GÜVEÇ

  7Adana tavası (güveç); Sevgili babamın ,yöaptığı tek yemekti. Malzemeler hazırlanır, önüne gelirdi. Kocaman toprak güvecin içine ;önce tereyağı veya ince  kesilmiş kuyruk yağı . Sıra ile  kol kemikleri sonra bolca iri doğranmış koyun eti. Koca bir tabak dolusu sarımsak. Sonra kırmızı ve yeşil biberler  taze  yayık tereyağı parça, parça konur. Patlıcanların,uzun kabukları ,kapak gibi güvecin en üstüne özenle dizilir,ve ekmek fırınına gönderilir. Fırıncıya defalarca tembih edilir.”aman iyi pişirsin”, ”Dumansız ,bölümde ,közlerin üzerinde en az 2 saat pişmeli.€™€™ Güveçte yalnız yemeğin yağı kalmalı, aman sulu kalmasın. Veya çok az kalsın.” Evde pilav ve cacık hazırlanır. Sofra kurulur. Güveci fırından alırken; mutlaka €˜€™tırnak pidesi €˜€™ ekmekler gelir birlikte. Güvecin ağız kısmında; iyice kavrulmuş patlıcan kabukları kapak şeklinde çıkarılıp atılır. Nefis kokulara dayanmak  zor!. Büyük bir dikkatle güveç bir tepsiye alt üst edilip boşaltılır.  Buyurun sofraya! Babamın  bu yemeği o kadar ünlü idi ki. Dostları,Vali dahi babamdan  güveç isterlerdi. İş yeri çok büyüktü. Orada misafir ağırlama bölümü de vardı. Evden pilav,cacık temiz örtüler gider, güveç orada hazırlanır, hemen yan tarafta ki fırına verilirdi.   Bunları anlatırken, çok duygulandım. Kocaman  masada toplanmış büyük ailemiz geldi gözümün önüne.Ve güvecin tadı damağıma. Aslında yemeğinde tarifini vermiş oldum. Güveç  için ,ölçü vermek zordur. Kimi, bol etli sever. Kimi,  bol patlıcanlı. Burada  3 -4 kişilik ortalama ölçü vermeye çalıştım.       Adana patlıcanı kullanmaya çalışın, çünkü Adana patlıcanı serttir,uzun süre pişirmeye daha uygundur kolay dağılmaz. ( İstanbul da ünlü bir kebapçının  yaptığı Adana güveçte , patlıcan  yok gibi idi. Adam çok patlıcan kullandığını söyledi ama inandıramadı. Çünkü kullandığı kemer patlıcan tamamen püre olmuştu.)

MALZEMELER

500 gr.  kemikli koyun kol eti, kuş  başı doğranmış

4-5 adet Adana patlıcanı veya kemer patlıcan

4-5 adet domates

10-15 diş sarımsak, soyulmuş

1 adet kırmızı biber

2-3 adet sivri yeşil biber (acı  olabilir, ama çok acı güvecin  tadına tam olarak alamasınız. Sonradan yanında acı biber yemenizi öneririm)

1 çorba kaşığı biber salçası ve pul biber

1 tatlı kaşığı karabiber

1 çay kaşığı tuz 1 çay kaşığı şeker

3 çorba kaşığı tereyağı İstenirse bir parça kuyruk yağı( ben kullanmıyorum)

 

 

HAZIRLANMASI

Eti karabiber ve biber  salçasının yarısı ile hafif ovarak  karıştırın. Bir kenarda bekletin.   Domateslerin kabuklarını soyun.Kuş başı doğrayın. Geniş bir kaba alın. Doğranmış domatesleri kabın bir tarafına toplayın.Bir kenarda domateslerin suyu toplanacaktır. Patlıcanları  iyice yıkayın. Kabuklarını uzun, uzun almaya  çalışın. Alacalı,


(çizgili)soyun.İri kuşbaşı doğrayın. Hemen domateslerin suyuna bulayın. Kalan biber salçası ile patlıcan dilimlerini karıştırın. Biberleri ayıklayın. Doğrayın.

Toprak bir güvecin  dibini bir çorba kaşığı tereyağı ile yağlayın.

Etin kemikli kısmını yerleştirin.   Kemiklerin  üzerine Etleri birkaç diş sarımsağı. Etlerin üzerine patlıcanları ve biberleri yerleştirin. En üste domatesleri yerleştirin. tuz ve şekeri serpin. Tereyağını parça , parça üzerine  dağıtın.   Patlıcan kabuklarını yan,yana kapak olacak şekilde domateslerin  üzerine dizin. Güveci önce ocak üzerinde 15-20 dk. güveç ısınıncaya kadar ateşte tutun. Kaynamaya başlayınca ,Daha önceden 200 derecede ısıtılmış fırına yerleştirin. En az 1- 1,5 saat pişirin. Güveci kontrol edin. Yemek suyunu çekmiş , yarıya inmiş, ve üzerindeki patlıcan kabukları kızarmış ise güveç pişmiş demektir. Güveci fırından alın. Üzerindeki patlıcan kabuklarını  alın.  Artık güveci sofraya  alabilirsiniz. Sadece  taze ekmek ve  yeşil sivri biberle servis yapabileceğiniz gibi yanında sade pirinç veya bulgur pilav ve  cacıkla servis yapabilirsiniz.

NOT;Yakınınızda odunla ekmek yapan fırın varsa ; rica edin, fırının bir köşesinde en az iki saat pişirsin., -Toprak güveç yerine  şimdilerde moda olan döküm tencerede iyi sonuç alabilirsiniz. – Derin cam tencerede yapabilirsiniz. Cam tencereyi doğrudan fırına sürün Ocakta ısıtmayın

-Amerika da yaşayan yeğenim Uğur Günay, döküm tencerede pişirmiş  ,fotoğraflarını göndermiş. Buraya almadan duramadım…

unnamedimageunnamed

2 Yorum

  1. Nursen hanım ne kadar güzel yazmışsınız “tava” seremonisini, burada(Adana’da) herkes tava yaptığını anlatır ama tarifi en ince detayına kadar paylaşmışsınız, teşekkür ederim, güzelim patlıcanlar bitmeden yapmak isterim.
    Elleriniz dert görmesin, afiyet olsun.
    Sevgiler.

  2. Sagolun Sare hanimcim. Yapin sonucu yazin bana….

Bu yazı yorumlara kapalı.