"Enter"a basıp içeriğe geçin

LORLU TATLI BÖREK

 

Bu börek veya tatlı çok kolay ve çok lezzetli. 1 yufkadan koca bir tabak hafif bir tatlınız oluyor.  Aynı böreği basit puf böreği hamuru ile de yapabilirsiniz.

Lor peyniri veya labne peyniri kullanabilirsiniz. Lor peynirini hazır alabilir veya kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

Lor peynirini yapmak için;  3 bardak sütü bir tencerede ocağa alın. Kaynamasına yakın ateşi söndürün. 2 çorba kaşığı yoğurt veya sirke karıştırın. Soğumaya bırakın. Sütün kesildiğini göreceksiniz. Bir tel süzgeçe bir tülbent yayın. Kesilmiş sütü  tülbetin üzerine boşaltın. süzülmeye bırakın. Hafifçe tülbenti sıkın.  Lor peyniriniz  hazırdır.

 

 

 

MALZEMELER

1 küçük kase lor peyniri

1 küçük kase herhangi bir  marmelat  (ben  kızılcık marmelatı kullandım)

1 yufka

1 yumurta akı

kızartmak için; ayçiçek veya fındık yağı

Üzerine serpmek için pudra şekeri

 

 

HAZIRLANMASI

Yumurta akını  biraz su ile çırpın.Yufkayı yayın. yarısına fırça ile yumurta akı sürün. Diğer yarısını üzerine kapatın. Tekrar yumurta akı sürün.

 

Uzun tarafından 10-15 cm içeriden bölüm ,bölüm 1-2  tatlı kaşığı lor  ,onun üzerine 1 kaşık kadar marmelat  yerleştirin.  Uç kısımı üzerlerine kapatın. Hafifçe bastırıp  yapıştırın.

 

 

Bir kesici ile minik,minik börekler kesin. Yufka bitinceye kadar ,işlemi tekrar edin.

Yağı  bir tavada kızdırın. Böreklerin uç kısımları bastırın. Yağa bırakın. Altın sarısı kızartın.  Yağını süzdürüp tavadan alın. Kağıt havlu üzerinde fazla yağlarını süzdürün.   Servis tabağına alın. Üzerlerine pudra şekeri serpin. Servis yapın.