"Enter"a basıp içeriğe geçin

NAR LİKÖRÜ

Geçenler de  genç bir hanım,likör ve likörün nasıl servis edildiğini sordu. Daha önce tarifini verdiğim  https://www.nursendogan.com/2009/09/visne-likoru/ den sonra başka tarif vermedim.

Cennet hanımın sorularını cevaplamak  için  nar likörü’  tarifini vermek istedim.   2 hafta da hazır oluyor.   Nar taneleri ben içinde bıraktım. Kadehlere doldururken ; çay süzgeçi kullanıyorum.

İstenirse tülbetten süzerek başka şiseye aktarılabilir.

Eski bayramlar da, gelen konuklara ; kahveden önce; mini (genellikle )kristal kadehler de bir -iki yudum olacak şekilde, yanında, gümüş tabaklar da çikolata ile ikram edilir, daha sonra kahve sunulurdu.

Yıllar önce yaptığım likörleri hatırladım. ‘Kahve , Bodrum mandalinası  , zerdali ,muz, nane, kızılcık ,taze ceviz v,s. Artık bayram ziyaretleri pek yapılmıyor ne yazıkki.  Ben güzel adetlerimizi , hiç olmasa ,çok yakınlarımızı ziyaret ederek unutmıyalım isterim.

Çocuklarım küçükken ;bayramı ; bir tatil köyünde  geçiriyorduk, kahvaltı da ; arkadaşlarımızla bayramlaştık. Birden  ; çocuklarım  sebebsiz ağlamaya başladılar. Şaşırdık tabii. Neden ağladıklarını sorunca; ” biz anneannelere ,babaannelere gitmek istiyoruz ” dediler. Bize güzel bir ders vermişlerdi. Ondan sonra hiç olmasa bayramın ilk gününü büyüklerimizle geçirmeye dikkat ettik.

 

MALZEMELER

1 adet büyükçe nar

2su bardağı  votka

1su bardağı  toz şeker

HAZIRLANMASI

Narın tanelerini ayıklayın.    Taneleri bir cam şişeye doldurun. Üzerine  şeker ve votkayı ilave edin. Şişenin kapağını kapatın. Güneş almıyan bir yerde en az 10 gün bekletin. Bu arada  iki günde bir şişeyi çalkalayın.

İsterseniz ,  çay süzgeci veya tülbetten süzüp başka şişeye aktarın. V eya ikram edeceğiniz anda kadehlere  çay gibi süzerek aktarın.

 

 

 

2 Yorum

  1. fatoş

    ayni yöntemle vişne vs diğer meyveler de oluyor mu?
    sitenizi yeni fark ettim emeğinize sağlık

Bu yazı yorumlara kapalı.