"Enter"a basıp içeriğe geçin

BADEMLİ UN KURABİYESİ

Çocukluğum da ,  Annem ,Anneannem, koca bir tabak tereyağı ve bir o kadar  pudra şekeri ile, köpük gibi oluncaya kadar  çırpar,  sonra un katıp  koca,koca tepsiler dolusu kurabiyeler yaparlardı. Sonra tepsileri mahalle fırınlarına gönderir pişirtirlerdi.

Tepsiler eve gelinceye kadar yarısı biterdi.  Ben  mutlaka tepsiyi götürene eşlik eder ,kurabiyeler pişinceye kadar fırının önünde beklerdim.   Kurabiyelerin  o mis gibi kokusunu duyan başta fırıncı olmak üzere , komşu amacalara  teyzelere  ikram edilirdi.  “annene söyle daha çok yapsın”!  derlerdi  bana..

O tadı hala ararım . Un kurabiyesi gördüğüm her yere de o tadı arıyorum.  Anneannem kurabiyelere çatal  ile şekiller yapardı.

Benim,bu kurabiyelere şekil verdiğim kalıp, bana Antakya dan hediye gelmişti.(meşhur kakeleri bu kalıpla yapıyorlar) 

Bu tarif tam un kurabiyesi olmasa da , çok yakın lezzet.  Un kurabiyesinin bademli olanı yani..

Genç bir hanım; badem unu”nu (İnce kıyılmış badem) nereden bulurum diye sormuştu bana..  Çerezciler de kolaylıkla bulunuyor. Ama ben bayat olabilir diye  çok tercih etmem. Kabukları alınmış badem alırım. Ya rondo da veya havada ezerek un halin getirmeye çalışırım.

 

 

MALZEMELER

125 gr. tereyağı veya yumuşak margarin ,oda sıcaklığın da

250gr un

4çorba kasığı pudra şekeri

1çay kaşığı kabartma tozu

1fiske tuz

1yumurta akı

2çorba kaşığı çok ince kıyılmış badem

2-3 damla badem aroması( varsa)

 

HAZIRLANMASI

Tereyağı,pudra şekeri ve tuzu , badem aromasını ,bir kase de,köpük gibi oluncaya kadar çırpın. Un ve kabartma tozunu birlikte eleyin.Kıyılmış bademle   tereyağına ilave edin.  Karıştırın. Yumuşak bir hamur yapın. Hamuru buz dolabın da  15-20 dk. dinlendirin.

Hamuru ceviz büyüklüğün de parçalara ayırın. Her parçayı yuvarlayın. Hafif unladığınız kalıba hafifçe bastırın.

Yağlı pişirme kağıdını fırın tepsisine yayın.  Şekil verdiğiniz kurabiyeleri dizin. Önceden  180 derece de ısıtılmış fırın da 20 25 dk. pişirin

 

 

Arzu ederseniz hamuru hafif unlanmış zemin de yarım cm. kalınlığın da merdane ile açın. Bir kalıpla kesin. Yağlı kağıdına dizin. Bu şekil de hazırlarsanız; daha kısa süre pişirmelisiniz.

4 Yorum

 1. duygu

  un miktarını yazmamışsınız nursen hanım ..
  acemiyim henüz kıvamının nasıl olması gerekir un daha fazla konmaması için ?
  teşekkür edeirm şimdiden

 2. duygu

  birde bir sorum daha olucak bu hamurdan elmalı kurabiye gibi içine malzeme konulan kurabiyeler yapılabilirmi ? =)

 3. Dikkatiniz için teşekkürler Duygu hanımcım. gerçekten unutmuşum un miktarını, Genellikle bu tür hamurlar yağın iki mislidir. Yani 125gr yağ varsa 250gr undur. Oda sıcaklığında yağa azar ,azar un katmalı ele yapışmıyacak ama , çokta katı bir hamur olmıyacak.
  Bu hamuru her şekilde kullanabilirsiniz. Mesela ben o gün aynı hamurun bir kısmını erikli tart yapmıştım. Tariflerimi ordan ,burdan bulup yazmam . Defalarca yapmışsam yazıyorum. Hiç çekinmeden denemeler yapın. Sevgiler..

 4. duygu

  tariflerinizi çok beğeniyorum nurşen hanım denemeye çalışıorum hep içli köfte tarifinizi de denemiştim ilk yapmama rağmen çok muntazam olmuştu ..
  teşekkür ederim herşey için =)

Bu yazı yorumlara kapalı.