"Enter"a basıp içeriğe geçin

KÖZLEMİŞ MİNİ PATLICAN SALATASI

 

Çok sevdiğim ,mini Adana patlıcanlarını , fırın ızgarası altında közledim. Kabuklarını ayıkladım. Sadece biraz limon ve zeytinyağı . Harika diyet yemeği , salata ne derseniz. Hatta kahvaltıda servis edilebilir.

5-6 şar adet buzdolabı poşetlerinde derin dondurucuya kaldırdım.  Gerektiğin de çözdürüp   kullanmak için.

Ne yazık ki ; Adana patlıcanı; Daha önce söylediğim gibi; İstabul da bulunmuyor. Veya çok az bulunuyor. Adana a ya son gidişim de ,eşimin şaşkın bakışları altın da 15 kilo; henüz dalından koparılmış ,patlıcan  aldım .”siptilli pazardan” ( eski dilde  daimi pazar)   Ne yazık ki kurutmak dışında patlıcanı kış için saklamak  kolay değil. Ama  yaptığım bir dolu deneme sonucu , patlıcanın  sadece turşusu ,https://www.nursendogan.com/2009/10/tursu/  veya reçelini  yapmak mümkün.

https://www.nursendogan.com/2009/10/patlican-tatlisi

Patlıcanları közledikten sonra ,kabuklarını dikkatle soyun.  Ama asla  yıkamayın. Soyduktan sonra , limon suyu sıkın üzerlerine  ki  kararmasın. O kadar.   Sonra istediğiniz şekil de kullanın.

 

 

 

 

MALZEMELER

8-10 adet mini Adana patlıcanı

1 limon suyu

3 çorba kaşığı zeytinyağı

1 çay kaşığı tuz ve toz şeker

isterseniz acı pul biber

 

 

HAZIRLANMASI

Patlıcanları yıkayın. Fırın tepsisine dizin. Fırın ızgarasını üst kısımdan ısı verin. 5 dk sonra  ; patlıcanları  çevirin.  5- 6 dk ızgara yapın. Izgarayı söndürün. Patlıcanları  10-15dk fırında soğumaya bırakın.

 

Patlıcanların  baş kısımlarını kesip atın. Kabuklarını soyun. Soyduğunuz patlıcanları Bir fırın kabına  alın.   Önceden 180 derecede ısıtılmış fırın da 15 dk tutun. Fırından alın.

Limon suyu , zeytinyağı , tuz ve şekeri  bir küçük kase de karıştırıp patlıcanların üzerine gezdirin.    Salata, meze veya et, balık yanın da ;yan yemek olarak ; Sıcak veya soğuk servis yapın.