"Enter"a basıp içeriğe geçin

ŞALGAM VE HAVUÇ TURŞUSU

 

Şalgam turpu yalnız  ünlü Adana şalgamı için değil elbette..   https://www.nursendogan.com/2009/11/salgam-2/ Bu turşu  aynı Adana şalgamı tadında. Ama turuncu havuçla yapılıyor.  Turşunun suyu da içilebiliyor. Yani şalgam suyunda turşu. Şalgam içmek istemiyorsanız bu turşudan bolca tüketin. Uzmanların önerdiği gibi, soğuk algınlığı ve gribe önlem alın.

 

 

 

MALZEMELER

3-4 adet şalgam turpu

3-4  adet havuç

3 çorba kaşığı iri pilavlık bulgur

1 çorba kaşığı tuz

3-4 parça nohut boyunda limon tuzu

1 litre  kaliteli içme suyu

 

HAZIRLANMASI

Şalgam turplarını soyun, havuçları kazıyın  veya sert bir fırça ile fırçalarken akan su altında yıkayın. Havuç ve şalgamları 3-4 mm.  kalınlığında doğrayın.

Cam bir kavanozun dibine bulguru onun üzerine havuç ve şalgam dilimlerini sıkıca yerleştirin. Üzerine tuz ve limon tuzunu dağıtın. Üzerlerini kapatacak kadar  su doldurun. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın.  O da sıcaklığında en az bir hafta bekletin.   Artık   turşunuz hazırdır.

Kavanozun ağız kısmında hafif beyazlık olabilir bu  hazır olduğunu gösterir.Bir kaşıkla beyazlıkları alıp atın.   Kavanozu daha serin bir yerde veya buz dolabında tutun. Suyunu da içebileceğiniz    bu turşu suyuna azaldıkça ,tekrar havuç dilimleri  doldurursanız bitmeyen turşunuz olur.