"Enter"a basıp içeriğe geçin

ZENCEFİL LİKÖRÜ

 

Zencefil likörünü  aynı zaman da boğaz ağrılarınız için de kullanabilirsiniz. Ağzınıza  bir miktar zencefil likörü alın. Ağzınızda boğazınıza gelecek şekilde  bir kaç kez  döndürün  sonra isterseniz yutun isterseniz tükürün. Boğazınızı rahatlatığını göreceksiniz. ( sadece bir doktordan duyduğumu aktarıyorum. Ama zencefillin gerçekten iyi geldiğini biliyorum)

Zencefilin kabuklarını soymak zor olursa, önce dilimleyin ,sonra dilimlerin kenarlarında ki kabukları kolaylıkla  soyabilirsiniz.

 

Taze zencefil pazar ve marketlere de bulunabiliyor.  Avuç büyüklüğünde bir parça  zencefil yeterli olabilir. Ama daha fazlada kullanabilirsiniz . Ozaman daha yoğun lezzete likörünüz olur.

 

 

MALZEMELER

1-2 parça taze zencefil

1subardağı toz şeker

2 subardağı su

1su bardağı votka

1limon suyu

1ince dilim limon

HAZIRLANMASI

Zencefil parçalarını yıkayın. Soyun ,ince,ince dilimleyin. Bir küçük tencereye alın. Üzerine su ve şekeri ilave edin. Ateş  alın. 10 dk . kaynatın.İnce bir dilim limon ve limon suyunu ilave edin. 1dk sonra ateşten alın. Soğumaya bırakın.

 

 

Tel süzgeçten süzerek, bir likör şişesine veya kavanoza   aktarın. Bir iki parça zecefil ve limon dilimini şişeye atın. Votkayı  ilave edin.  Şişeyi çalkalayın. Kapağını kapatın. Bir hafta bekletikten sonra servis yapabilirsiniz.

Mini votka veya likör kadehine ,bir iki yudum olacak  kadar  doldurun  yanında koyu çikolata ile servis yapın.

 

 

 

 

Not;  Limonatalara  portakal suyuna bir kaç kaşık ilave edebilirsiniz.