"Enter"a basıp içeriğe geçin

BUĞDAY ÇİMİ ÜRETMEK VE PELTESİ

Gün geçmiyor ki , buğday özü,ve buğday çiminin faydaları  hakkın da yeni bir makale veya  haber çıkıyor. Sayın dr. Hülya Kırmızının makalesini okuyunuz lütfen .https://www.nursendogan.com/2011/12/bugday-filizi-ile-kanserin-olumu/

Daha önce anlatmıştım;Buğday çimi suyunu çıkarmak oldukça zor. Katı meyve sıkacağında çıkarmak mümkün ama ; oldukça fazla çimden  az su çıkıyor ve filizler boşa gidiyor.  Daha önce buğday çimi nasılhttps://www.nursendogan.com/2010/04/bugdayli-bahar-salatasi/  üretilir kullandığımı göstermiştim.

Buğday çimi, ilkokul da ürettiğimiz gibi tabakta  da, çok kolay bir şekil de üretip tüketin.

 

Bir avuç işlenmemiş buğdayı , bir tabakta üzerine bolca su doldurun iki gün bekletin. Sonra,dibin de, çok az su kalacak şekilde üzerine katlanmış halde ,bir kağıt peçete kapatın.

 

Peçeteyi hafifçe ıslatın. Oda da veya Güneş gören bir pencere veya balkon da tutun. Her gün , peçetenin üzerinden azar, azar su verin. Buğdayların filizlendiğini göreceksiniz.

Peçeteyi alıp atın. Her gün azar ,azar serperek sulayın. Bir hafta sonra çimlerin uzadığını göreceksiniz.

 

Çimleri kökleri ile  topraklı olmadığı için olduğu gibi kullanabilirsiniz.

 

Veya  köklerinden azar, azar kesip kullanın. Suyunu çıkarın. Zor oluyorsa ;çimleri ,incecik doğrayın salatalarınıza veya peynirle karıştırın. Maydanoz gibi her  yemekte kullanmak mümkün.

 

UHUT” yapmak için,1 cm filiz olunca, hepsini ezin, azar,azar su ilave edin.  Süzün hiç bir şey katmadan yarım saat hafif ateşte kaynatın. Soğuk veya sıcak tüketin.

Çeşitli denemelerden sonra aldığım ,  buğday çimi suyunu çıkarıp , Pelte yaptım . Bana göre hiç fena olmadı. Sıcak “salep “gibi tarçınla tatlandırıp içmekte mümkün veya  oda sıcaklığın da ” boza” gibi ,iyice soğutup , pelte gibi tüketmekte  mümkün.

Veya suyu süzdükten sonra  suyu için.

 

Belki biraz balla tatlandırın veya başka meyve suyuna karıştırın. (Ben portakal suyu karıştırıp içiyorum. Pipet içim kolaylığı sağlıyor.)

 

 

MALZEMELER

1 demet maydanoz kadar buğday çimi

2 bardak su

1 silme yemek kaşığı buğday nişastası

2 çorba kaşığı bal veya şeker

1 tatlı kaşığı vanilya veya zencefil( taze rendelenmiş ) veya tarçın   

servis için; tarçın ve ceviz , bal

 

 

HAZIRLANMASI

Buğday çimini ,bir blendır kabına  1 bardak su ile doldurun. 10 dk. kadar karıştırın.

 

 

Veya bir kavanoza doldurun el blendırı ile 10 dk çırpın.

 

Tel süzgeçten  bir tencereye süzün.

 

 

Nişasta ilave edin. Tencereyi ateşe alın. Sürekli karıştırıp  koyulaşıncaya kadar 15-20 dk. pişirin. Şeker veya bal,vanilya veya zencefil ilave edin. 1-2 dk sonra ateşten alın.

 

Kaselere boşaltın. Soğutun. Tercihen oda sıcaklığında üzerine hafif tarçın serpin ve servis yapın.

 

Buz dolabında bekletin. Kaseyi bir tabağa ters çevirip  alın. Kıyılmış ceviz , tarçın, ve biraz bal gezdirip servis yapın.

2 Yorum

  1. İsmail Kalkandelen

    İletişim: maviufuklar23@gmail.com

    Adana€™da buğday çimi suyu üretmekteyiz. 24 kullanımlık buğday çimi suyunu, buz torbası içinde dondurulmuş olarak satıyoruz. Buzdolabınızın buzluğuna koyarak her gün 1 tane eritip içebilirsiniz. Piyasada 96 TL olan 24€™li buğday çimi suyunun fiyatı 60 TL€™dir. Buğday çimini organik buğdaydan ve ziraî ilaç kullanılmamış organik toprakta yetiştirmekteyiz. Biçme işlemini yaparken vitamin kaybı olmaması için bambu bıçak kullanmaktayız. Yine ısınma sonucu vitamin, mineral ve enzim kaybı olmaması için elektrikli çim suyu sıkma makinesi değil, manuel çim suyu sıkma makinesi kullanmaktayız. Buğday çimi suyuna biraz limon suyu, bal ve 4-5 kat meyve suyu karıştırarak (en iyisi taze portakal suyu) nahoş tadını almadan rahatlıkla içebilirsiniz.

  2. Bu tür mesajları pek onaylamıyorum. Ama belki ürünleriniz birilerine faydalı olabilir diye Onayladım. Çalışmalarınız da başarılar.

Bu yazı yorumlara kapalı.