"Enter"a basıp içeriğe geçin

MERAKLI KÖFTECİ KÖFTESİ

 Sapsade köfte… Bu kadar lezzetli olabiliyor.. Tuzla da “Meraklı köfteci” köftesi ünlü gurmeler ,gazeteciler, en lezzetli köfteler arasın da onu da seçmişler.Güzel bir pazar günü, arkadaşlarla , sahil yolundan Marmara ve A daları seyrede , seyrede Tuzlaya kadar gittik. Hemen  `Meraklı köfteciyi bulduk .  1953 ten beri  aynı yerde köfte  yapıyorlar. Yanın da  piyaz ve  ekmek. Gerçekten çok lezzetli idi.  Çok açıkmıştık. Kaç porsiyon yediğimizi sayamadık!?

En ince ayrıntısına kadar ,sorup soruşturdum. Etin tadını iyi alabilmek için, fazla baharat ,soğan, sarımsak , ekmek v.s katmıyorlar.

Et aldıkları kasaptan et aldım. Kasap ;  ısrarla kaburga eti önerdi aksi halde köftenin güzel olmıyacağını söyledi.  Ama yağdan kaçınıyoruz . Yağlarını , oldukça ayırıp, iki kez çektirdim.   köftemiz gerçekten çok nefis oldu.  Yanında piyaz  olmasa bile..

MALZEMELER

1 kg. iki kez çekilmiş dana  kıyma ,tercihan kaburga

1tatlı kaşığı tuz

1tatlı kaşığı kimyon

1tatlı kaşığı karabiber

1tatlı kaşığı kuru kekik

 

HAZIRLANMASI

Kıymaya baharatları kıymaya ilave edin.  Hafifçe eti fazla hırpalamadan karıştırın. Ceviz büyüklüğün  de parçalara ayırın. Oval köfteler yapın.

 

Hazırladığınız köfteleri bir tabağa dizin. veya   şefaf folyolara  yerleştirin.

 

En az 3 saat buz dolabın da bekletin.  Yağsız tavayı  yüksek ısı da ısıtın. Arzu ettiğiniz sayıda köfteyi  tavaya dizin. Köftelerin her iki tarafını 3 er dk. pişirin.

 

Pişen köfteleri, yanın da bir kaç dilim domates ,kekik ve isterseniz acı pul biberle servis yapın.

 

 

 

NOT; Köfteleri  , Kaç adet isterserseniz ,şefaf folyo ile paket yapın. Derin dondurucu da saklayın.

3 Yorum

  1. Bunu deneyeceğim. Sadeliği her şeyde seviyorum.

  2. nazlı

    köfteler güzel gözüküyor.

  3. kader

    bende bugün yaptım daha önce hiç yapmamıştım yeni evliyim ve 19 yaşındayım akşam eşimin iş arkadaşları gelecek umarım beğenirler

Bu yazı yorumlara kapalı.