"Enter"a basıp içeriğe geçin

TURUNÇ KABUĞU MARMELADI

 

Turunç   marmelatın da anlatmıştım. Mart ortaların da artık son turunçlar ağaçlardan düşüyor. Turunçların acısı daha az. Marmelat yapmak için rendelediğim turunçların en dış kısımlarnı  atmaya kıymadım .https://www.nursendogan.com/2012/03/turunc-marmeladi/

 


 

 

Biraz da turunçların suyundan ekledim. Nefis marmelat oldu. Bizim mutfakta alışık olmadığımız “relish“  gibi .Hafif tatlı, ekşi, acımtrak sos. Tavuk ,hindi veya etlere eslik eder. (Aslin da çok lezzetli oluyor. Mesel; elma,kızılcık marmeladını  tavuk veya hindi eti ile çok severim)

Veya kek ve kurabiyelerde de kullanmak mümkün. Mesela çikolatalı  krema kaplamak istediğiniz pastanın,  orta kısmına ,önce bu marmeladı kullanın.  Sonra pastayı çikolata ile kaplayın. Degişik lezzetler yakalayın.

 

MALZEMELER

5adet turunç

1kilo şeker

5su bardağı su

3corba kaşığı  turunç suyu veya 1tatlı kaşığı  limon tuzu

 

ğ

HAZIRLANMASI

 

Turunçları  ovarak mümkünse, sıcak su altın da yıkayın. Rendenin  ince  tarafın da koyu kısımları  rendeleyin.

 

 

 

 

 

 

Rendelediğiniz kabukları  bir tülbente veya iki kat kağıt havlu üzerine alın.

 

 

 

Havluyu toplayın. Elerinizin arasın da hafifçe sıkıp  sarı suyunu  alın.

 

Posayı  bir tencereye boşaltın. Üzerine geçecek kadar su doldurun.

 

Tencereyi ateşe alın. 15-20dk. haşlayın. Ateşten alın. Tel süzgeçten geçirip süzün.

 

 

Tekrar tencereye alin. Uzerine tekrar su doldurun.  Bir kenarda bekletin . Bir-iki satte bir   suyu değiştirin.  İşlemi bir kaç kez tekrarlayın. Posanın tadına bakın. Acılığı  fazla değilse tekrar süzün. ( Acı ise ertesi güne kadar bekletin. Bu arada suyu   değistirmeye devam edin.)

Tencere de şekeri 5 bardak su ile karıştırın. Tencereyi ateşe alın. Süzdüğünüz turunç  posasını  ilave edin. 25-30 dk. orta ateşte pişirin.

 

Turunç suyu veya limon tuzunu ilave edin. Kıvamını  anlamak için. Derin dondurucu da bekletiginiz küçük bir tabağa  1 tatli kaşığı  marmelat alın. dağılmadan duruyorsa olmuş demektir.

 

Ayrica üzeri kopuk, kopuk oluyorsa; olmuş demektir.  Köpüklerini kevgir kepçe ile almaya çalışın.  Ateşten alın. 10 dk. bekletin. Temiz kuru kavanozlara doldurun. KavanozlarIn tam dolmaIina dikkat edin. Metal kapaklarını  dikkatle kapatın. Katlanmış bir üzerine ters çevirip soğumaya bırakın.