"Enter"a basıp içeriğe geçin

TURUNÇ MARMELADI

 

 

Son gidişimde Adana da,  şiddetli rüzgar ve yağmur vardı. Adana sokaklarını süsleyen turunç ağaçlarında ki, canım turunçları ,yerlere dökmüştü. Turunçların hepsini toplayıp getirmek istedim.

Valizim de getirebildiğim bir kaç turunçtan marmelat yaptım. Mart  ta,  turunç ve portakalların kabuk kısmı ,daha olgunlaşır   ve tatlanır.Tam da reçel veya marmelat yapma zamanıdır bu günler.

Turunç kabuklarını tatlandırmak için bekletmeye gerek kalmadan,aynı gün pişirdim.

Nefis bir koku ve lezzette oldu. Turunç suyunu da kullanıyorum bu marmelat ta. Hafif bir ekşilik oluyor.  Bu sabah nerdeyse bir kaseyi bitiyordum!

Kekler de , pasta ve kurabiye süslemelerin de kullanmalıyım bu nefis lezzeti!

 

Marmelat veya reçel yapmak zor değildir.  Zamanla her şeyi göz kararı yapmaya başlarsınız.  Daha önce de yazdığım gibi; önemli olan marmelat veya reçel yaptığınız  meyve ve sebzenin iyi pişmesi ve şeffaf  olması, yani parlaması.

MALZEMELER

5 adet turunç

3 su bardağı şeker

6su bardağı su

 

HAZIRLANMASI

 

 

Turunçları yıkayın. Bir rendenin ince kısmı ile, kabukların dış kısmını sanki tıraş eder gibi  koyu kısımları hafifçe kazıyın.

 

Kazıyamadığınız kısımları,bir bıçak ucu ile almaya çalışın.

 

 

Turunçları tekrar  yıkayın. Ortadan ikiye bölün. Limon sıkacağı ile sıkın.

 

Sularını buzdolabın da tutun.

 

Sıktığınız turunçların içlerini temizleyin. Bir tencereye alın. Üzerlerine geçecek kadar su doldurun ve 30-35dk.haşlayın.  Ateşten alın. Suyu süzerek dökün. Tekrar üzerlerine su doldurun.5 dk. Haşlayın. Ateşten alın. Soğumaya bırakın.

 

Kabuklardan minik bir parça koparın tadına bakın. Acı değilse hazır demektir. Acı ise ;suyu süzün ve tekrar temiz su doldurun. Gün içinde suyu birkaç kez değiştirin.

 

Ertesi gün kabukları hafifçe sıkıp sudan alın. Doğrama tahtasında alın. İstediğiniz  büyüklükte doğrayın.

 

Bir tencere de su ve şekeri eritin. Ocağa alın. Doğradığınız kabukları içine bırakın.Orta ısıda  30 -35 dk.pişirin. Turunç suyundan 2çorba kaşığı ilave edin. 2-3dk. Daha kaynatın.

 

 

Kaynama  kabarcık şeklin de  ise ateşten alın.

Kıvamını anlamak için soğuk bir tabağa 1tatlı kaşığı alın.Fazla yayılmıyorsa ve turunç kabukları şeffaf görünüyorsa marmelat   hazır demektir.  10 dk. Sonra kavanozlara  doldurun .

Kavanozların kapağını sıkıca kapatın. Bir havlu üzerine ters çevirip soğumaya bırakın.

Veya tencerenin ağzı açık bir şekil de soğumaya bırakın. Sonra kavanozlara doldurun.

NOT; Kavanozlar sıcak suda yıkanmış ve iyice kurumuş olmalı. Küçük kavanozlar tercih edin. Sıcak doldursanız; kavanoz kapakları mutlaka metal olmalı.