"Enter"a basıp içeriğe geçin

DONDURMA YAPIMI – VİDEO TARİF

Uzman tv için hazırladığımız videolar.  Çok sıcak bir günde çok zor şartlar da çekilmişti. Çekim yapan arkadaşlara gerçekten saygı duymak gerekiyor. İşleri çok zor. Aşağıda sırasıyla dondurma yapım videolarını izleyebilirsiniz…
KAHRAMAN MARAŞ  DÖME DONDURMASI 
Maraşlı Osman Ağa’nın, cinsel gücü artırıcı olarak bilinen[yabani orkide”yi sütte bekletmesi, Gece boyunca donan süt  sayesin de, tesadüfen keşfettiği tatlıdır. “Sahlepli karsambaç” olarak başlayan tatlı, üç kuşak sonra “Maraş dondurması” olarak tanınmaya başlamıştır. Kahramanmaraş dondurmasının en önemli özelliklerinden biri, keçi sütünden yapılmasıdır.
Sadece Kahramanmaraş dağların da yetişen  yabani orkidenin kökleri temizlenir ,kurutulur,özel taş değirmenlerde öğütülür., Sahlep yapılır.
Sahlep satın alırken doğal olanının almaya dikkat edin.Doğal sahlep krem rengi olur.Fiyatı biraz yüksek olsa da  100 gr sahlep oldukça fazla sütü yoğunlaştırır.
Ahır Dağı eteklerin de beslenen keçilerin sütleri Maraş dondurmasının olmasa olmazıdır.Süt  90drece de ısıtlır, mikro   organizmalardan temizlenir.Sahleple karıştırılır. 6-7 saat bekletilir.  eksi 7 derecede dondurulur.Belli aralıklarla donmuş süt ,dövülerker yoğunlaşır ve sertleşip çengellere asılacak duruma gelir.
İçerisin de A,B,C,D ve E grubu vitaminleri ile kalsiyum fosfor,magnezyum,demir,çinko,gibi minealler de bulunan Kahramanmaraş dövme dondurmasının 100gr. dondurma da 135 mg kalsiyum,115mg  fosfor ,1oomg. sodyum, 0,1mg. demir,130mg. fosfor, 100mg. sodyum,160gr. potasyum, 130 mg. A vitamini 0,25mg.B vitamini ve o,13mg.  diğer vitaminlerden olduğu uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.
İyi dondurma yapmanın püf noktaları nelerdir?

Dondurma Yapmayı Öğrenin

Sade dondurma nasıl yapılır?

Kakaolu dondurma nasıl yapılır?

İyi dondurma yapmanın püf noktaları nelerdir?

Meyveli dondurmalar nasıl yapılır?

Dondurma yapmak için hangi malzemeler gerekir?

Hazır dondurmaların ev yapımı dondurmalardan farkı nedir?

Antep fıstıklı dondurma nasıl yapılır?

Dondurma nasıl servis edilir?