"Enter"a basıp içeriğe geçin

İRMİK MUHALLEBİSİ

 

İrmik ve  organik  süt az şekerli  bulabilirsiniz portakal çiçeği suyu. veya gül suyu. Eski  nefis bir tat..

Anneler günü; NTV de Yayınlanacak  MUCİZE LEZZETLER programını yapan Sevgili Refika Birgül . Beni misafir etti. 

 

O gün imbikten  portakal çiçeği suyu çıkardı. Bana da verdi . Ben de daha önce , rahmetli anneannemden öğrendiğim şekil de tencere de damıtarak yapmıştım.  Nasıl bir koku anlatılamaz!

Refika nefis dondurmalı Güllaç üzerin de  portakal çiçeği suyu  ile ikram etti.  Çok güzel yaratıcı bir güllaç tabağı idi.

Anneannemin yaptığı muhallebi tadı geldi aklıma, doyamadım. Gerçekten insan çocukluk lezzetlerini, aradan uzun yıllar geçse de unutamıyor.

Ben de  irmikten yaptığım pudingin üzerine portakal çiçeği suyu ve Portakal çiçeği reçeli den https://www.nursendogan.com/2011/04/portakal-cicegi-receli/ koydum. Misafirlerim de  inanmadılar  nasıl bir tat diye!..

Nereden bulalım derseniz. pudingin üzerine pudra şeker ve gül suyu ile servis yapabilirsiniz. Veya sevdiğiniz herhangi bir marmelat, bal   kullanın.

Son günler de  süt hakkın da çıkan bir dolu söylenti. Bozulmayan ekşimiyen katkılı sütler. Bizi market sütlerin den uzaklaştırdı. Organik köy sütü alıyoruz artık.( o da ne kadar organik tartışılır)

Muhallebi veya pudingin lezzetli olması için uzun süre pişirilmesi gerekir. Sabırla karıştıra, karıştıra pişirin.

 

 

 

MALZEMELER

1 kilo süt

1/2 su bardağı irmik

1/2 su bardağı şeker

1 fiske tuz

 

 

HAZIRLANMASI

Sütü bir tencereye alın. İrmik  ve tuzu ilave edin.

 

Tencereyi ateşe alın. Karıştıra, karıştıra 25-30 dk pişirin. şekeri  ilave edip bir kaç dakika daha pişirin. Tencereyi ateşten alın. Pudingi, ya düz bir servis tabağına veya tek kişilik  kaselere boşaltın.

 

Soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra buz dolabına kaldırmadan önce kaselerin veya tabağın üzerlerini streç folyo ile kapatın.

Düz tabakta ki pudingi dilimleyin. kaselerde ki pudingi ters çevirip servis tabağına alın. Arzu ettiğiniz şekil de servis yapın.