"Enter"a basıp içeriğe geçin

MOR SALKIM VE LEYLAK ŞERBETİ

Son günler de Osmanlı dizileri moda yarattı.Özellikle Harem de içilen şerbetler çok moda  oldu.  Doğal içeçeklere olan ilgi de bunu gerektirdi.

Mor salkımlar , Leylaklar bahçem de ve  her yer de.  Muhteşem görüntüler. Hele l Lalelerden sonra Erguvalar  İstanbul manzaralarını daha da güzelleştirdi.

 

 

Taze çiçekler   her devir de içecekler de şekerlemeler de kullanılmıştır. Anneannemin kır menekşesi,reçelini yapmıştım bir kez inanılmaz güzeldi mesela.. Padişahlar yeni damat yakınlarına  düğün gecesi gümüş kutular da menekşe şekerlemesi  gönderirlermiş.

Şerbetleri    bir kaç şekil de denedim,  Araştırdım. aşağı yukarı aynı şekilde  hazırlanıyor.  Böyle taze çiçeklerden    yapılan şerbetler  uzun süre  bekletilemiyor.  Gelincikten yaptığım şerbeti 10 gün buz dolabın da  saklamıştım. Ama buz kalıplarında dondurmak mümkün  tabii.  Şekerle kaynatıp koyulaştırdıktan  sonra saklanabilir. Kaynamış şurupların tadı farklı olacaktır.

Mor salkım da bal , Leylak ta   şeker  ve limon tuzu kullandım.  Renkleri  tatları hemen, hemen aynı oldu. Daha  önce yaptığım denemeleri beğenmemiştim. Fakat bu kez beğendim. hafif kekremsi bir tat. Bal  şekerden daha iyi oldu.

Tarifte 1 çorba kaşığı limon tuzu var. Bildiğiniz gibi  limon tuzu irili ufaklı taneli olur.Küçük parçacıkları düşünerek ölçün.

 

 

 

MOR SAKIM İÇİN

 MALZEMELER

4-5 mor salkım

1 su bardağı şeker veya yarım su bardağı bal

1 çorba kaşığı limon tuzu

4 bardak su

 

 

 

LEYLAK İÇİN

 

4 Salkım leylak

4 bardak su

1 bardak şeker

1 çorba kaşığı limon  tuzu

HAZIRLANMASI

Mor  salkımları    yıkayın.Saplarını ayıklayın. Bir cam kaseye alın. Bir bardak su ve limon tuzunu ilave edin. Ellinize ezerek karıştırın. Kasenin üzerine bir tülbent kapatın.

 

Leylakarı da aynı şekil de hazırlayın.

Kaseleri güneşte    gün boyu bırakın.  Şeker veya balı ve suyu  ilave edin. Eriyinceye kadar  kaşıkla veya ellinize eze, eze karıştırın. Tel süzgeçten süzerek bir sürahiye aktarın.  Bardağa arzu ettiğiniz kadar şerbet alın. üzerine buz ve su ilave edin. karıştırın hemen servis yapın.