"Enter"a basıp içeriğe geçin

ESKİMO DONDURMA

 

Ne güzeldi , çocukluğumuzun Eskimo dondurması  veya meyveli buzu. Nasıl yolunu gözlerdik ” Eskimooooo ”..diye bağıran satıcıyı.

Boynuna astığı tahta sandık veya kutuya doldurduğu meyveli çubuk üzerinde ki ,buzları büyük zevkle yerdik. Pismi ,temiz mi? umrumuz da değil di…

Şimdi asla yemem ,yedirmem…

Havalar sıcak,  uzaklardan gelecek ve burada ki,canım torunlarım için; Babalarına ve annelerine yaptığım gibi ;hazırladığım dondurma veya meyveli buzları  paylaşmak istedim. Son derece kolay ve sağlıklı.

Fotoğrafta gördüğünüz koni şeklinde ki kalıpları , Alman zincir dükkanların birinden almıştım.

Ayrıca; canlarım torunlarımın, ben de unutukları ,biberon kapaklarını büyük keyifle kullandım.(onlara verirken ”bu senin biberon kapağı” diyeceğim)

Ayrıca kalıp olarak mini içki bardakları , buz kalıpları kullanmak mümkün.

Çilekli ve ananaslı yaptım. Her türlü meyveden yapabilirsiniz. Ananaslı olanın bir kısmına, denemek için 2-3 kaşık krema katmıştım. Fena değildi ,ama kremasız daha güzel oluyor.

MALZEMELER

1 ananas veya yarım kilo çilek

2-3 çorba kaşığı bal

1çorba kaşığı limon suyu

 

 

 

HAZIRLANMASI

Ayıklanmış çilekleri  veya doğranmış çilekleri ,bir rondo veya blendıra  doldurun. Üzerine balı ve limon suyunu  ilave edin.

Meyveler iyice ezilinceye ve bal eriyinceye kadar blendrı çalıştırın.

 

Karışımı ,derin dondurucuya  yerleştirin. Hafif buzlanacak gibi oluncaya kadar bekletin.

Kullanacağınız  kalıparı hazırlayın. Karışımı kalıplara doldurun. Tahta çubukları yerleştirin. Hazıladığınız kalıpları tekrar dodurucuya kaldırın. Donduğundan emin olduktan sonra ,kalıpları bir dk. sıcak suda tutarsanız çukbuklarından ayrılmadan  kalıptan çıkarıp çocuklarınıza verin…

Tek Yorum

  1. tadı harikaydı bi onu yaaa süpper

Bu yazı yorumlara kapalı.