"Enter"a basıp içeriğe geçin

IHLAMUR DONDURMASI

 

İstanbul ıhlamur kokuyor bu günler de .. Sabah ve akşam koku daha da çoğalıyor. Ne yazık ki çok kişi ne kokusu olduğunu anlamıyor!…  Bu  güzel kokulu şifa veren ağaçları daha çok üretmeli ,korumalıyız.  Ayrıca Ihlamur ağacı dikmemenin  uğur ,bereket  getirdiğine inanılıyor..

 

Dondurma da ıhlamur önce fark edilmiyor..Diliniz de eriyince genziniz de nefis bir tad bırakıyor. Ben yerken kendimden geçiyorum..

Sevgili Refika Birgül yapmış beni baştan çıkardı! 

Önce sıcak bakmadım doğrusu … Refikanın tarifini, dondurmayı yaptıktan sonra  okudum. O ıhlamuru sütün için de kaynatmış . Ben suda kaynattım süzüp süte kattım.

 

 

MALZEMELER

1avuç dolusu ıhlamur

1,5bardak su

1litre süt

1su bardağı şeker

2silme tatlı kaşığı saf sahlep

 

HAZIRLANMASI

Ihlamuru bir tencereye alın . Suyu ilave edip 5dk. kaynatın. Ateşten alıp 15-20dk. dinlendirin.

 

Bir tel süzgeçe bir parça kağıt mutfak havulusu yerleştirin. Bir kaseya oturtun.

 

Ihlamuru burdan süzün.

Bu arada,süt şeker ve sahlebi bir tencere de karıştırın.15dk.  bekletin.  Sonra tencereyi ateşe alın. Sürekli karıştırıp 5 dk kaynatın. Süzdüğünüz ıhlamur suyunu ilave edip bir kaç dk. daha kaynatın.  Ateşten alın. 5dk. ara ile bir kaç kez telle çırparak soğutun.

Bir başka kaseye alın veya tenceresi ile dondurucuya kaldırın. Bir saat sonra buzluktan alıp. Kasenin kenarlarından başlayıp ortaya doğru  karıştırın. Sonra bir çırpıcı ile çırpın.

 

Kaseyi tekrar dondurucuya kaldırın. Her 30 dk. da ,işlemi 2-3 kez tekrarlayın.  Servis yapmadan önce 5 dk. dışarı da bekletin.