"Enter"a basıp içeriğe geçin

SİMİT

 

”Simit Sarayı ” Boşuna dememişler  doğrusu… Simit , peynir,zeytin ve tavşan kanı çay! Krallara layık değil mi?… Beş yıldızlı yemeklere değişmem doğrusu…

 

Belki çok kolay bulabildiğimiz için ; şimdiye kadar ancak bir kaç kez yapmışımdır. https://www.nursendogan.com/2012/06/makara/  için mayalı hamur hazırlarken  o anda plansız bir şekil de yaptım. Yaptığım onca güzel yemeklerime , sesini çıkarmayan, eşim, bu  “simitler  nasıl güzel olmuş  her zaman yap” dedi bir kaç kez….

2012 Son günlerin de ,benim  New Yorkta olduğum sıralar da, Bizim simitlerimizi satan ve Türk çayı yapan küçük bir kafe açmışlar. Tabii hemen ziyaret ettik. Önce bir simit için de eski kaşar ve çay söyledik. Bize servis yapan hanım ” Gelenler mutlaka ikinciyi istiyorlar ,siz de isteyeceksiniz” dedi. Çok haklı çıktı  tabii..

O kadar değişik Ülkenin   yemeklerinden sonra , sanki bir cenneti bizim için.. Kısa sürede bile simidimizi  ne kadar özlediğimi anladım..

 

Hamuru çok yoğurmak veya   bekletmek  gerekmiyor. Siz  simitlleri hazırlayıncaya kadar geçen süre yeterli olacaktır.

 

 

 

 

MALZEMELER

3 su bardağı un

2 tatlı kaşığı insant maya( paketler de  satılan ,kolay eriyen)

2 tatlı kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı tuz

3 çorba kaşığı zeytinyağı

1,5 subardağı ılık su

 

ÜZERİ İÇİN

2 çorba kaşığı pekmez

1 çorba kaşığı bal

2 bardak su

1 su bardağı susam

 

 

HAZIRLANMASI

Unu bir kaseye eleyin.Maya, tuz,şekeri ilave edip iyice karışmasını sağlayın. Unun ortasını açın. Su ve zeytinyağını ortaya dökün. Unu azar,azar alıp, ele yapışmayacak bir hamur oluncaya kadar yoğurun. Gerekirse un veya su ilave edin.

Hamuru bekletmeden ,ceviz büyüklüğün de yumaklara ayırın. Her parçayı avuçlarınız arasın da kalem gibi yuvarlayın. Yuvarladığınız ,iki parçayı bir uçlarını birleştirin ve birbirine dolayıp halka yapın .

Bir tencereye 2 bardak su ,bal ve pekmezi ilave edin.  Bir kaç dakika  kaynatın. Tencereyi ateşten alın.

Hazırladığınız hamurları dikkatle suya bırakın.  Hemen bir delikli kepçe ile suyunu süzdürüp alın.

Bir tabağa aldığınız susama bulayın.

Bir fırın tepsisine yağlı kağıt yayın.

Susama buladığınız hamurları 2-3 parmak araya ile tepsiye yerleştirin.   Fırını 200 derece de ısıtın. Tepsiyi fırına sürün. 20dk.pişirin. Fırının derecesini 75 dereceye indirin. 5dk. daha simitler altın sarısı oluncaya kadar pişirin.  Fırını söndürün. 5 dk. sonra tepsiyi fırından alın.

 

NOT; Her fırın aynı olmadığı için;pişirme süresini,fırınınıza göre ayarlayın.