"Enter"a basıp içeriğe geçin

TRDLO= MAKARA

 

Bir süre önce Prag da yaşayan yeğenim Selini ziyaret ettim. Onun çalıştığı saatler de tek başıma   şehri tanımaya çalıştım.

Daha önce ,sevgili Refika; Charles Köprüsünün hemen alt kısmında ki kafe de yapılan bu çörekten  söz etmişti.   Basit bir kafe bizim simitçiler gibi. ” TRDLO” dedikleri bir tür çöreği kafenin dışın da kurdukları bir mangal üzerinde pişiriyorlar. Etrafa hafif yanmış şeker ve hamur kokusu yayılıyor ,sizi davet ediyor..

İki tanesini hemen oracıkta yerken; çok az İngilizce bilen  satıcı  hanımı sorguya çektim.

 

Çeklerin bir tür milli çöreği.  Basit mayalı ekmek hamurunu  hemen orada elleri arasında  ince uzun  şerit gibi yuvarılıyor , bir tür demir makaralara sarıyor.

Sonra şekere buluyor.

Sonra makaraları sürekli dönerek yüreyen bir tür mangalın üzerine yerleştiriyor.  Kızaran çörekleri alıp hemen  Hindistan  Cevizi  ve şeker karışımına buluyor. Çok lezzetli ve bize yabancı olmayan bir tad.

Bir arkadaşımla konuşurken ; ünlü KUZEY GÜNEY dizisin de ”MAKARA” yapıyorlar ona benziyor dedi. Güzel ad bulmuşlar .. Gerçekten makara üzerine sarılıyor.

(Kıvanç Tatlıtuğ Adana’lı biliyorsunuz, Adana da ailesinin  ”Mavi köşe ”adın da pastahaneleri vardı. Pastaları çok ünlü idi. Ben onların” Milföy” pastası nı çok severdim.  Her hafta sonu arkadaşlarla önce orada pasta yer veya alır sonra ALSARAY sinemasına giderdik.)

Ben diziyi izlemiyorum. Bir -iki kez bir kaç dk.  bakıtım  sadece . Onun için görmedim. Araştırınca bu fotoğrafı  buldum biraz benziyor gibi.  Satışı yapılacakmış galiba… Satar  bence.. Ama sıcak yemek gerekiyor.

Ben de evde  yapmayı denemek istiyorum . Sonucu paylaşırım.

3 Yorum

  1. Merhabalar,

    Sonucu merak ediyorum ben de.

    Selamlar

  2. selin

    Ellerine saglik canim benim!!Nefis gorunuyorlar.!! Bir daha gel daha fazla gezer kesfe ciakriz seninla Canim!!!

  3. Sağol canım . İnşallah tekar geleceğim.

Bu yazı yorumlara kapalı.