"Enter"a basıp içeriğe geçin

MEYVELİ KREP

Bazen kahvaltı da canınız bir şey istemez.. Ama belki hafif bir krep bol  meyve… Zorlanmadan tüketirsiniz. Bu  sabah  evde , Krep yapmak  yapmak çok kolay. Eskilerin akıtma dedikleri krep,   yanında  iki parça meyve ile oldukça yüksek bir fiyata satılıyor kafeler de..

Hazırladığınız karışımı , hemen pişirebilirsiniz . Daha önceden hazırlayıp buz dolabın da 2 gün tutabilirsiniz. Aynı hamurdan yaptığınız krepleri tatlı ,tuzlu arzu ettiğiniz gibi servis yapabilirsiniz.

 

MALZEMELER

1 su bardağı süt

1 yumurta

1 çorba kaşığı erimiş tereyağı

1 fiske tuz

1 tatlı kaşığı  şeker

1 su bardağı un

HAZIRLANMASI

 

 

 

Bir kase de ,yumurta,süt,tuz,şeker ve tereyağını hafifçe çırpın.  Unu azar, çırpmaya devam ederek katın.Kıvamı koyu ayran gibi olmalı. gerekirse ,süt veya un ilave edin. 10 -15 dk.dinlendirin.

 

Yapışmayan düz bir  tavayı ısıtın. Küçük bir parça tereyağı ile  yağlayın. Küçük bir kepçe dolusu hamur karışımını tavanın ortasına Dökün. Tavayı hareket ettirip hamurun yayılmasını sağlayın.

 

 

Hamurun üzeri katılaşıncaya kadar pişirin. Tavayı sallayınca hareket etmeli . Krebi alt üst edin. Diğer yüzünü de 2-3 dk.pişirin.

 

Krebi bir tabağa alın. Tavayı yağlamadan  kalan hamuru  ayın şekil de p işirin.  Servis tabaklarına ikiye katlayarak alın. Yanına ve üzerine yeterince meyve karışımı yerleştirin. İsterseniz üzerine bir      miktar krema veya yoğurt , veya pudra şekeri  gezdirip hemen servis yapın.