"Enter"a basıp içeriğe geçin

KIRMIZI ERİK KOMPOSTO VE ŞERBETİ

 

Bu yıl Ramazan ayı oldukça sıcak geçti.Hazırladığım yemek tariflerini  yazıp yüklemeye  güç bulamadım. Ramazan da  şekersiz  veya az şekerli veya balla tatlandırdığım hoşaflar şerbetler yaptım. Soğuk ,soğuk çok iyi oldu.

Sıcaklar hala devam ediyor. Şöyle soğuk bir bardak şerbet veya bir kase buz gibi hoşaf nasıl güzel oluyor.

Osmanlı yemeklerinin sunulduğu İbrahim Paşa sarayın da bir iftara katıldık arkadaşlarla. Masa da konuşma   konusu  oldu şerbet ve kompostolar. Ben, taze meyvelerden yapılan komposto  , kuru meyvelerden yapılana  da hoşaf denir dedim.  Hoşaf veya komposto sularını meyvesiz bardaklar da sunarsanız onlar da şerbettir.

Şurup ise, meyve suları şekerle kaynatılır veya Güneşte bekletip koyulaştırılır. Şişeler de uzun süre saklanabilir. Kullanılacağı zaman bir yemek kaşığı koyu şurubu bir bardağa alırsınız üzerine soğuk veya duruma göre sıcak su doldurursunuz bu da şerbettir.

Şerbet yemek araların da içilir. Damağı  sonradan gelecek yemeğe hazırlar. Fransızlar  bu güzel Osmanlı lezzetini alıp dondurmuşlar Sorbe demişler. Yemek araların da verirler.

Sorbeler de hafif yaz tatlıları olarak çok iyi seçeneklerdir.https://www.nursendogan.com/2011/02/nar-sorbe/https://www.nursendogan.com/2009/07/limon-sorbe

 

MALZEMELER

1kilo kırmızı erik

6 -7 bardak su

1 su bardağı şeker veya isteğe göre daha fazla

3-4 nohut kadar limon tuzu

bir parça taze  veya kuru zencefil (isteğe bağlı)

HAZIRLANMASI

Erikleri yıkayın, baş tarafın  da,çöplerini ayıklayın.  Bir tencereye alın. Üzerine su ve şekeri ilave edin.  Tencereyi ateşe alıp 10-15dk. pişirin.  Tencereyi ateşten alın, soğumaya bırakın.

Kaselere meyvelerle  alın. Eriklerin kabukları ,eriklerin üzerinden kaymıştır bir çatal  yardımı ile alıp atın.  Yemek araların da özellikle pilavlarla  veya yemekten sonra tatlı   diye servis yapın.

Veya meyvelerinden ayırıp şerbet gibi soğuk servis yapın.