"Enter"a basıp içeriğe geçin

KIRMIZI ERİK VE KIZILCIK PELTESİ

Tarfini daha önce verdiğim;

https://www.nursendogan.com/2012/08/kirmizi-erik-hosafi-ve-serbeti/ meyveleri çoktu,  şerbetini de ayırınca meyveleri atmaya kıyamdım. Hafif kekremsi,kokulu ekşi güzel bir tadı vardı. pelte yaptım. Çok lezzetli hafif bir tatlı oldu.  Bu yaz sıcağın da iyi oluyor.

Vişne , Kızılcık  aynı şekilde pelteye çok yakışıyor. Bu Ramazan iftarların da  bir çok davette Osmanlı yemekleri ağırlıklı idi .. Katıldığımız bir iftar da ; büyük reklamlarla Karadut peltesi sunulacağı duyuruldu. Ortaya gelen pelte yenilecek gibi değildi. Herkes ilk lokma da bıraktı. Tabii sofra  da tartışıldı.  Benim aldığım tat, nişasta pişirilmeden katılmıştı, canım karadutlara. Çiğ nişastanın yutulamıyacağını bilmelidi pişiren aşcı. Bire bir tarifin uygulandığı söylediler ama; olmamıştı.

Ne yazık ki Osmanlıcadan veya herhangi dilden tercüme yapanlar, yemekten anlamıyorsa,   çok yalnışlar yapılıyor.

Pelte Saray da çok yapılmış . Bir nevi lokum gibi  olması, kolay yutulmasından dolayı, özellikle yaz ayların da çok yapıldığını  okuyoruz.

Bu peltede bol meyve püresi  var.  Yalnız suyunu  d a kullanmak mümkün elbette. İsterseniz meyveleri çok az su da haşlayıp suyunu ayırmadan d ayapabilirsiniz.

 

 

MALZEMELER

1kilo kırmızı erik

3 su bardağı  su

1bardağı  şeker

2çorba kaşığı nişasta

 

HAZIRLANMASI

Erikleri yıkayın.  su  ile bir tenceye alın. Erikler yumuşayıncaya kadar 15-20 dk. haşlayın. Tencereyi ateşten alın.

 

Bir müddet dinlendirin.  Tel süzgeçten  erikleri kaşıkla ezerek geçirin.

Erik püresini olan tencereyi tekrar ateşe alın. Şekeri ilave edin.

Nişastayı yarım bardak su ile ezerek sulandırın. Sürekli karıştrıp erik ilave edin. Karıştırmaya devam edip 10 -15 dk. pişirin. Tencereyi ateşyen alın.  10 dk. sonra kaselere boşaltın. Soğumaya bırakın. Bir kaç saat buzdolabın da beklettikten sonra  isterseniz , kaseleri pasta tabağına alt üst edip alın.  veya kaselerin için de servis yapın.

 

KIZILCIK  PELTESİ

Kızılcıkları da aynı şekil de hazırlayabilirsiniz. Kızılcıklar daha acımtrak olduğu için şekeri daha fazla kullanabilirsiniz.

Kızılcıkları haşlayın.

Eriik gibi ezerek başka tencereye alın. Kırmızı erik gibi pişirin.