"Enter"a basıp içeriğe geçin

KIYMALI TAZE BÖRÜLCE ( ACEBEK)

Adana dili ile  ACEBEK.. Börülce derseniz kimse anlamaz. İstanbul da  pazarcılar  fasulye diyorlar..

Börülceyi ayıklarken dikkat edin. Sert olanların içlerini alın. Yan kılçıklarını  iyi ayıklayın. 2cm olacak şekilde doğrayın.

MALZEMELER

500gr taze börülce (acebek

200gr dana veya koyun kıyma

2 orta boy soğan, ince kıyılmış

2 orta boy domates, soyulmuş, küçük doğranmış

1 tatlı kaşığı biber salçası veya pul biber

1 tatlı kaşığı şeker

2 çorba kaşığı tereyağı

karabiber

tuz

HAZIRLANMASI

Kıymayı soğanla  bir tencerede ateşe alın. Karıştıra, karıştıra pişirmeye başlayın. biber salçası, karabiber ve tuz ilave edin. Kıyma suyunu çekinceye kadar pişirin.  Tereyağını ilave edin , bir-iki dk sonra domatesi ilave edin.Ateşi hafifletin.  10 dk. daha pişirin.

Börülceleri yıkayın. saplarını ve yan kılçıklarını ayıklayın.  Pişmiş kıymanın bir kısmını bir tabağa alın. Kalam kıymanın üzerine doğranmış börülceleri alın bir kaç dk.karıştıra ,karıştıra soteleyin.Ayırdığınız kıymayı üzerine yayın.Tencerenin kapağını kapatın. Hafif ateşe te 15 dk.  pişirin. 1 bardak kadar sıcak suyu kenardan tencereye akıtın.Karıştırmadan bir kepçe ile bastırın.Pişirmeye devam edin. Arada börülcenin iyice yumuşadığını konrol edin.Yine kepçe ile bastırın. Tencerenin dibinde az sıvı olmalı. Ateşten alın.Sıcak servis yapın.Yanında sade bulgur pilavı iyi gider. Arzuya göre üzerine sarımsaklı yoğurtla servis yapın.

Not : düdüklü tencerede  daha az su kullanın.

 

Arzu ederseniz sarımsaklı yoğurtla servis yapın.