"Enter"a basıp içeriğe geçin

TAVA KEKLERİ

PAN KEK

Yok böyle yaratıcılık. Arkadaşım Nurhayat€™ın kızı sevgili Fulyanın eşi Jeef Saslki yapmış bu yaratıcı kekleri.

Oğlum ,gelinim€™in  değerli arkadaşları . Kısa bir süre önce Amerika €˜da evlerine misafir oldular. Jeff  torunlarım Deniz ,Derin ve kendi kızları Lara ,oğlu Kaya için  yapmış. Daha Önce de yaptıklarını görmüş bayılmıştım. Ellerine sağlık Jeff ! Dayanamadım burada paylaşmak istedim izninle.

2yaşındaki torunum Derin tam bir araba delisi! €˜€™mamiii arayaba€™€™ sürekli elinde,

dilinde Jeff, ona– mamiii– araba yapmış. Denize  de araba . Dünya tatlısı Kızları Lara için kelebek ve Tatlı Kaya için, Roket!  Nasıl güzel değimli?

Okullar açıldı. çocuklara sevecekleri kahvaltılar hazırlamak  gerekir. Bu keklerin hamurunu akşamdan hazırlayın. Sabah onlarla oyun oynar gibi beraber yapın. Yanın da taze meyveler ,peynir, bal verin. kesinlikle severler.

Ben de Jeffin yaptıkları kadar güzel olmasa da ;denedim.  Canım torunlarım şu anda yanım da değiller. Ama onlarlarla da  yaparız bir gün inşallah! Özellikle Deniz Torunum bu yıl okula başladı. Adını yazabiliyor. Onun la yapmak iyi olur.

Hamura bir miktar Labne peynir karıştırdım. Tadı  çok  güzel oldu. Peynir sevmeyen çocuklar , içinde peynir olduğunu anlamazlar.

Biliyorsunuz tava kekleri ile Akağaç şurubu ile servis yapılıyor. Ben ,bal ve pekmezi karıştırıp sos yapıyorum . Çok güzel oluyor.

İsterseniz hamura bir miktar bal da karıştırın. Hafif tatlı yapın.

Hamurun ne sulu ne de çok katı olmalı. Hamuru  sıkmak için buzdolabı poşeti kullandım. Hamuru torbaya doldurun. Bir köşesinin uçundan küçük bir parça kesin.

 

Bunlar benim yaptığım kekler..

 

 

 

 

MALZEMELER

1bardak süt

1bardak un

1yumurta

1fiske tuz

1tatlı kaşığı kabartma tozu

2çorba kaşığı erimiş tereyağı

2çorba kaşığı labne peynir (İstenirse)

 

HAZIRLANMASI

Yumurta ve sütü bir kase de çırpın. Un, tuz, ve kabartma tozunu ayrı bir kapta karıştırın.Unu azar ,azar ilave edip çırpmaya devam edin. Erimiş tereyağını (labne peynirini) karıştırın. 20-25dk .Dinlenmeye bırakın.(hatta akşamdan hazırlayın,buzdolabın da bekletin sabah kahvaltı için hemen yapabilirsiniz. Ayrıca karışımı 2 gün buzdolabın da koruyabilirsiniz)

Karışımı her varsa bir palstik şişeye veya krema torbasına doldurun.

Düz bir krep tavasını hafif  ateşte ısıtın. Çok az tereyağı ile yağlayın.  Karışımdan arzu ettiğiniz şekiller de sıkın. Hamurun üzeri katılaşıncaya  kadar bekleyin. Spatula ile dikkatle çevirin. 3-4 dk sonra tabağa alın.

Akağaç şurup varsa  onunla yoksa benim yaptığım pekmezli ,ballı şurupla  veya peynirle ,marmelatlarla servis yapın.taze meyvelerle servis yapın.

 

NOT; Kekleri servis yaparken. Keklerin alt kısmı yukarı gelecek şekil de  tabağa alın . Daha güzzel görünür. O zaman şekiller harfler ters olmasın ,diye Harfleri yaparken,tavaya ters sıkın.

PEKMEZLİ ,BALLI ŞURUP

 

3çorba kaşığı pekmez ve 2çorba kaşığı balı küçük bir tava da hafifçe ısıtıp birbirine karışmasını sağlayın. 1çay kaşığı vanilya ilave edin. Sos kabına alın.