"Enter"a basıp içeriğe geçin

BESLENME ÇANTASI İÇİN GÖZLEMELER

Beslenme çantaları içinhttps://www.nursendogan.com/2012/09/okul-icin-borekler/ den vehttps://www.nursendogan.com/2012/09/lavas-ekmekle-durum-ve-tost/  gibi bu  gözlemeleri de beslenme çantasına koyabilirisiniz.

Sadece  su ve unla hazırlayabileğiniz basit bir hamurla veya burada tarif edeceğim ; ıslatılmış ekmek ve unla hazıradığım hamurla yapabılabilir.  Bu hamur ayrıca bayat ekmekleri değerlendirmek için iyi bir seçenek.

Hamura bir miktar yoğurt veya süt veya yoğurt ,zeytinyağı katıyorum. Çok lezzetli oluyor. Bu gözlemeleri  ikram ettiğim kişiler de çok beğendiler.

Hamuru bolca hazırlayın. Ceviz veya yumurta büyüklüğün de bezelere (parçalara) ayırın. Unlayın,  buz dolabı poşetlerin  de derin dondurucu da saklayın. Gerektiğin de bir iki  bezeyi alın.( 10dk. çözülür,) oklava veya parmak uçlarınızla açın. İçlerine arzu ettiğiniz malzeme ile doldurun. Tava da  3-4 dk   pişirin.

Veya hamurları açın.

Küçük bir tabak ölçüsünde hazırladığınız hamurları ,

yağsız bir tava da her iki tarafını 2-3 dk. pişirin.  Pişirdiğiniz yufkaları

kağıt  havluya   sarın sonra bir poşetle derin dondurucu da saklayın. Gerektiğin de, birini alın .

 İçine arzu ettiğiniz malzemeden bir miktar koyup dürüm yapın.     ( mesela; Torunum için annesi, başamel soslu tavukla   dürüm yaptı. Her gün çantasına bir sevgi notu koyuyor. Deniz  okumaya ya başlayıncaya kadar resimli notlar bunlar www.blogcuanne.com da görebilirsiniz ben biri buraya aldım. ( Deniz’e ”  annen seni çok seviyor  kalp çiziyor sana ,sen okulda iken kalbi senin yanın da diyor” dedim. Görseniz gözleri nasıl parladı  canım benim.)

 

 

HAMURU İÇİN

1 tam buğday ekmeğinin içi

2 çorba kaşığı yoğurt

2 çorba kaşığı zeytinyağı

1 çay kaşığı tuz

aldığı kadar ,un. (tam buğday veya un)

HAZIRLANMASI

 

Aşağı ,yukarı bir tam buğday ekmeğini içi (dış kısmı küçük kare doğrayın fırın da  kızartın .Çorbalar da kullanın) içini bir kase alın,üzerine bir bardak kadar su ile ıslatın.  15-20 dk. sonra ekmek içini elinize alın fazla suyunu sıkın. Başka bir kaseye alın.

Üzerine  ,zeytinyağı, yoğurt ve tuzu ilave edin.  Elinizle ezerek karıştırın.  Unu azar, azar ilave edip yoğurun. Ele yapışmayacak ama yumuşak bir hamur yapın.

Ceviz büyüklüğün de  toplara ayırın. unlu elerinizle yuvarlayın. Ve yukarıda anlattığım gibi oklava ile açın. Üzerine ne isterseniz yayın. Mesela  bir avuç dolusu taze küçük ıspanak yaprakları, onun üzerine daha önceden hazırladığınız kıyma sosu yayın.

Veya  haşlanmış ıspanak ve kıyma sosunu karıştırıp yayın.

Beyaz peynir ve haşlanmış ıspanak

Yarım ay şeklin de kapatın. Uçlarını bastırın. Yapışmayan tavada her iki tarafını  3-4 dk. pişirin.

 

 

 

 

Yapanlara kolay gelsin! hiç zor değil.